Banky škrtí Jablonex, firma hledá investora

Jablonec - Banky, které potopily novoborský Crystalex, mohou zničit i sklářskou a bižuterní společnost Jablonex Group. Ta už loni v srpnu hledala strategického investora, letos v únoru však oznámila, že pokus nevyšel.

Přidejte svůj názor

„Banky, které Jablonex financují, krach námluv vyděsil. Obě se rozhodly, že neposkytnou Jablonexu provozní úvěry a pustí pouze takzvané krátké peníze,“ sdělil E15 dobře informovaný zdroj z finančních kruhů.

Potíže s financemi připouští i Jablonex. „Výrazně nám zhoršily podmínky pro půjčování, snižovaly jeho rámec a požadovaly neuvěřitelně vysoké záruky. Jablonex přitom potřebuje jen běžné provozní úvěry a udělal řadu konkrétních opatření ke zvýšení efektivity výroby,“ tvrdí personální ředitel Josef Klofec. ¨

Banky si myslí, že Jablonex chtěl za své akcie příliš mnoho peněz. Poté, co prodej nevyšel, se začalo spekulovat o nuceném prodeji skláren v Desné, Zásadě, Železném Brodě, bývalé Bižuterie či výdělečné České Mincovny. Tomuto postupu se nyní Jablonex podle informací E15 snaží vyhnout. Obnovil spolupráci s PricewaterhouseCoopers a opět hledá zájemce, který by ho koupil jako celek. „Naše představenstvo jedná s dalšími potenciálními investory. Veškeré možnosti prodeje jsou stále otevřené,“ říká personální ředitel Klofec.

Banky si nejsou úspěchem opakované akce jisty. Analytička Next Finance Ivona Hrušová jí však dává naději. „Obecně se dá říci, že obavy z rizik klesají. Šance, že se podaří strategického investora najít, je teď o dost vyšší než před několika měsíci.“

Témata: jablonex group
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

24.07.2017 12:11 Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama