Záznam ČNB: Úrokové sazby chtěli zvýšit tři členové rady, růst HDP značně zrychlil

Praha - Dnes byl zveřejněn záznam z jednání Bankovní rady ČNB, které se uskutečnilo 23. září. Pro zvýšení úrokových sazeb byli viceguvernér banky Mojmír Hampl a členové rady Vojtěch Benda a Marek Mora. Centrální banka nakonec sazby nezvýšila, protože pro jejich ponechání beze změny hlasovali zbylí čtyři členové rady.

Přidejte svůj názor

Česká národní banka

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta.

Členové rady, kteří hlasovali pro růst základní úrokové sazby (dvoutýdenní repo sazby) o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta, hlasovali i pro zvýšení lombardní sazby na jedno procento. Lombardní sazba, která je v současnosti 0,5 procenta, je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů.

Podle záznamu se rada shodla, že současné ekonomické situaci odpovídá postupné zvyšování domácích úrokových sazeb, a to jak z pohledu cenové, tak i finanční stability. "Srpnové zvýšení úrokových sazeb bylo z tohoto pohledu hodnoceno jako správné vykročení na cestě k normalizaci měnové politiky," uvádí záznam. V srpnu rada zvýšila sazby poprvé od února 2008.

Růst HDP ve druhém čtvrtletí 2017 podle ČNB dále znatelně zrychlil na 4,7 % meziročně a nacházel se zřetelně nad prognózou. Ke zvýšení ekonomické aktivity přispěla nejen spotřeba domácností reflektující rychlý růst mezd a zaměstnanosti, ale i výrazně oživená investiční aktivita a zahraniční obchod tažený sílící zahraniční poptávkou. "Největší kladnou odchylku od prognózy přitom zaznamenaly fixní investice, v menší míře potom také spotřeba domácností a čistý vývoz," konstatovala rada.

Nedostatek volné pracovní síly při vysoké poptávce po práci vedl k dalšímu znatelnému nárůstu volných pracovních míst a zároveň i k sílícímu tlaku na růst mezd. Jejich dynamika v tržních i netržních odvětvích se ve druhém čtvrtletí opět skokově zvýšila, a to v obou případech výrazně nad prognózu. Obecná míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí dále v souladu s prognózou poklesla ke 3 %.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se děje, když na svatbě místo "ano" zazní "ne"?

22.01.2018 19:47 Aktualizováno "Táži se vás, pane ženichu, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou,…

Binec v účetnictví: Ministerstvo pro místní rozvoj udělalo chyby v řádu…

22.01.2018 17:02 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a…

Karlovarské minerální vody koupí pobočky Pepsi ve střední Evropě

22.01.2018 16:07 Aktualizováno Praha - Karlovarské minerální vody (KMV) koupí od PepsiCo její pobočky v Česku, Maďarsku a na…

Jak se Češi jmenují? Vede Novák a Svoboda, žije tu i Blabla, Šuk, Možná…

22.01.2018 10:03 V České republice žije více než 10 milionů lidí. Ti se dohromady dělí o více než 400 tisíc příjmení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama