Záznam ČNB: Úrokové sazby chtěli zvýšit tři členové rady, růst HDP značně zrychlil

Praha - Dnes byl zveřejněn záznam z jednání Bankovní rady ČNB, které se uskutečnilo 23. září. Pro zvýšení úrokových sazeb byli viceguvernér banky Mojmír Hampl a členové rady Vojtěch Benda a Marek Mora. Centrální banka nakonec sazby nezvýšila, protože pro jejich ponechání beze změny hlasovali zbylí čtyři členové rady.

Přidejte svůj názor

Česká národní banka

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta.

Členové rady, kteří hlasovali pro růst základní úrokové sazby (dvoutýdenní repo sazby) o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta, hlasovali i pro zvýšení lombardní sazby na jedno procento. Lombardní sazba, která je v současnosti 0,5 procenta, je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů.

Podle záznamu se rada shodla, že současné ekonomické situaci odpovídá postupné zvyšování domácích úrokových sazeb, a to jak z pohledu cenové, tak i finanční stability. "Srpnové zvýšení úrokových sazeb bylo z tohoto pohledu hodnoceno jako správné vykročení na cestě k normalizaci měnové politiky," uvádí záznam. V srpnu rada zvýšila sazby poprvé od února 2008.

Růst HDP ve druhém čtvrtletí 2017 podle ČNB dále znatelně zrychlil na 4,7 % meziročně a nacházel se zřetelně nad prognózou. Ke zvýšení ekonomické aktivity přispěla nejen spotřeba domácností reflektující rychlý růst mezd a zaměstnanosti, ale i výrazně oživená investiční aktivita a zahraniční obchod tažený sílící zahraniční poptávkou. "Největší kladnou odchylku od prognózy přitom zaznamenaly fixní investice, v menší míře potom také spotřeba domácností a čistý vývoz," konstatovala rada.

Nedostatek volné pracovní síly při vysoké poptávce po práci vedl k dalšímu znatelnému nárůstu volných pracovních míst a zároveň i k sílícímu tlaku na růst mezd. Jejich dynamika v tržních i netržních odvětvích se ve druhém čtvrtletí opět skokově zvýšila, a to v obou případech výrazně nad prognózu. Obecná míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí dále v souladu s prognózou poklesla ke 3 %.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda nové Sněmovně předloží stejný návrh státního rozpočtu

23.10.2017 15:49 Aktualizováno Praha - Vláda dnes potvrdila, že nově zvolené Poslanecké sněmovně předloží schválený návrh státního…

Soud opět zamítl žalobu na neplatnost prodeje pivovaru Náchod

23.10.2017 14:07 Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes opět zamítl žalobu na neplatnost prodeje…

Je jedno, kdo půjde s Babišem. Stejně bude vládnout on. Komentář Vojtěcha…

23.10.2017 14:03 Po volbách vznikne nová vláda. Babišovo ANO má 78 mandátů ze dvou set a jeho protivníci se štítí…

České volby nevyvedly trh z míry, koruna je nejsilnější od intervencí

23.10.2017 13:20 Aktualizováno Praha - Koruna dnes po poledni posílila k euru na 25,64 Kč/EUR. Posunula tak nejsilnější hodnotu od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama