Trh práce se přehřívá. Rekordní nezaměstnanost brzdí ekonomiku, tvrdí analytici

Praha - Podíl nezaměstnaných osob v září klesl na 3,8 procenta. To podle analytiků povede k tlaku na zvýšení mezd, což následně podpoří spotřebu domácností a růst cen.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

K 30. 9. 2017 evidoval Úřad práce ČR celkem 284 915 uchazečů o zaměstnání. To je o 11 911 méně než v srpnu, o 93 343 méně než před rokem a zároveň nejméně od května 1998, kdy jich bylo 275 322. Z celkového počtu lidí bez práce bylo v uplynulém měsíci 262 487 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob klesl na 3,8 % (srpen 2017 – 4 %, září 2016 – 5,2 %).

"Zájem je především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích. Svůj díl odvádí proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli a efektivní spolupráce agend Zaměstnanosti a Nepojistných sociálních dávek. Právě tato úzká provazba, kdy posuzujeme klienty v rámci obou oblastí společně, významně zvyšuje jejich uplatnitelnost na trhu práce a zároveň snižuje jejich závislost na dávkách," shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. "V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesnout nebo stagnovat," dodala.

Podíl nezaměstnaných podle ekonoma Komerční banky Davida Kocourka vyrovnal historické minimum z května a června 2008. "Pokles nezaměstnanosti bude tedy dále tlačit na růst mezd, což spolu s růstem důvěry spotřebitelů drží dynamiku maloobchodních tržeb a celkově soukromé spotřeby na vysoké úrovni," dodal.

Trh práce se podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera i hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška přehřívá, což povede k dalšímu zrychlení dynamiky mezd. "Rychlejší dynamika mezd bude stimulovat spotřebu domácností a tlačit na rychlejší růst cen," uvedl Siedler.

Míra nezaměstnanosti přitom podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy bude klesat i v během října a listopadu. "V prosinci z důvodu příchodu zimní sezóny a ukončování sezónních prací opět nepatrně vzroste - zůstane však pod úrovní čtyř procent," uvedl.

Analytik ČSOB Petr Dufek se domnívá, že nezaměstnanost v následujících měsících mírně klesne, nicméně v závěru roku. "Půjde ovšem pouze o krátkodobý a navíc tradiční výkyv na přelomu roku. ČR si i tak nepochybně udrží pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za brexit zaplatí i Česko. Za členství v Evropské unii si připlatí

20.02.2018 15:32 Brusel - Za hodně reálné považuje v této chvíli česká ministryně financí Alena Schillerová to, že…

Soud zrušil 15 let staré milionové pokuty pro mobilní operátory

20.02.2018 10:36 Brno - Krajský soud v Brně zrušil milionové pokuty pro mobilní operátory Vodafone a T-Mobile.…

Finanční úřad zavřel restauraci v Brně, naprosto ignorovala EET

19.02.2018 14:22 Brno - Provozovatelka restaurace na Dukelské třídě v Brně ani přes uloženou pokutu a několikeré…

Soud kvůli bytům po OKD: Miliardář Krúpa chce předvolat Sobotku, Bakalu i…

19.02.2018 13:18 Ostrava - Společnost ARC equity services chce předvolat expremiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama