Počet českých firem se sídlem v daňovém ráji klesl

Praha - Od roku 2015 začal klesat počet českých společností, které mají vlastníka v destinaci považované za daňový ráj. Ztráta zájmu souvisí se zvyšujícím se mezinárodním tlakem. Přesto stále roste obliba Hongkongu, Malty a Spojených arabských emirátů.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Za prvních devět měsíců letošního roku se počet českých firem s vlastníkem v daňovém ráji snížil o 53 na 13.132. Majitelé z daňových rájů kontrolují 2,8 procenta českých firem, do jejich základního kapitálu investovali přes 378 miliard Kč.

Nejde o dramatický odliv firem z daňových rájů, nicméně změna trendu odstartovala již v roce 2015 a nyní je již zcela patrná, uvádí poradenská společnost Bisnode.

"Důvodem je příznivý vývoj v české legislativě, svůj díl sehrála kauza Panama Papers. Stejně tak sílí celosvětová regulace, mezinárodní tlak na odhalování skutečných vlastníků nebo prolomení bankovního tajemství," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Za prvních devět měsíců letošního roku se nejvíc snížil počet firem, které mají majitele z Nizozemska (pokles o 81), Seychel (40), Lucemburska (22) a Britských Panenských ostrovů (16). Naopak největší přírůstky zaznamenal Hongkong (46 nových), Malta (33) a Spojené arabské emiráty (22).

Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody ale způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti. Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, když aféra tzv. Panamských dokumentů. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku ukázaly uniklé dokumenty firmy Mossack Fonseca také na 283 Čechů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvyšování minimální mzdy nedává smysl. Prodavačky budou nahrazeny…

18.10.2017 15:53 Aktualizováno ROZHOVOR - Politické strany před volbami slibují hory doly. Řada těchto slibů se týká ekonomických…

Po másle jsou na řadě vejce. Jejich cena prudce vzroste, upozorňují…

18.10.2017 15:52 Praha - Jedno vejce nyní podle Českého statistického úřadu stojí 3,60. Na začátku roku bylo o…

Zaměstnanci jsou posedlí textováním a sociálními sítěmi. V práci na mobilu…

18.10.2017 14:19 Praha - Ze zaměstnanců se stávají neurotici s nutkavou potřebou kontrolovat svůj mobil. Svůj…

Vánoční výprodeje se blíží. Jak se nenechat napálit u slevových akcí?

18.10.2017 11:56 Vánoce jsou za dveřmi a nepotrvá dlouho, než začnou prodejci nabízet výhodné zboží v akci. Nakolik…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama