Firmy mají obavy z Vánoc: Nejsou brigádníci, kurýři už teď slouží přesčasy

Praha - Firmy před blížícími se Vánocemi opět trápí nedostatek brigádníků, a to ve všech oborech. Tato situace vede k rychlému růstu odměn, které vzrostly meziročně o deset až 15 procent. Kurýrní společnosti otvírají před vánoční sezonou nová depa a nabírají další řidiče, aby se neopakovalo zpožďování zboží z e-shopů jako loni.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Jako každý rok se hledá hlavně personál do obchodů na pokladny, doplňování zboží a hostesky. Nejrychleji roste poptávka v internetovém prodeji, kde jsou mimořádně žádaní lidé na balení a expedici zboží.

"Již se objevuje poptávka po pracovnících do obchodu na posílení předvánočních prodejů, do administrativy nebo zadávání dat. S blížícím se koncem roku firmy hledají fakturanty či jinou výpomoc pro finanční oddělení firem. Hlavní nápor přijde v následujících dvou až třech týdnech," řekla ČTK šéfka marketingu agentury Hays Kristýna Králová.

"Poptávka po brigádnících na Vánoce letos opět vzrostla asi o desetinu," uvedl ředitel marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. Hlavní poptávka teprve přijde a bude obrovská, doplnil ředitel poradenské společnosti McROY Tomáš Surka. Největší zájem bude podle něj o pracovníky do potravinářství, logistiky, pohostinství a obchodů.

Většina firem je vzhledem k aktuálnímu stavu na trhu práce co do počtu pracovníků v minusových číslech, takže nabírají zaměstnance spíše na plný úvazek, upozornila marketingová ředitelka Grafton Recruitment Jitka Součková. Někde se místo brigádníků využívají přesčasy nebo poptávku pokryjí lidé z okolí nynějších pracovníků, třeba rodinní příslušníci.

Platy například v obchodě se na mnoha místech zvedaly letos podle Surky o desítky procent. "Čekáme, že se ještě navýší a objeví se zajímavé náborové příplatky a jiné benefity," podotkl.

Kurýrní firmy shánějí řidiče

Například PPL hledá nové řidiče a personál na provozech i zákaznickém servisu, motivuje také zaměstnance prostřednictvím výkonnostních odměn. "S ohledem na rostoucí počet zásilek by se určitě hodilo řidičů více. Obecně téměř ve všech krajích trpíme jejich nedostatkem s tím, že v některých regionech je to již nyní důvod k nutným přesčasům našich kurýrů," uvedl generální ředitel PPL Petr Chvátal.

DPD se klíčovými klienty domluvila na objemech pro sezónní měsíce a má nastaveny maximální limity pro jednotlivé dny. "Před sezónou budou pro oblast Prahy otevřena dvě zcela nová depa a další tři pak v Liberci, Plzni a Karlových Varech," dodal generální ředitel DPD Miloš Malaník.

Obchody Expert Elektro rozšířily počet spolupracujících přepravních společností. "Nově letos jako záruku včasného doručení objednaného zboží zavádíme navíc i dopravu zboží přímo z našich prodejen vlastními vozy," řekl vedoucí on-line služeb řetězce Michal Švihnos.

Obchody Euronics i Kasa.cz budou moci využít nový sklad v Jirnech u Prahy, který vyexpeduje až 150.000 kusů zboží denně. Obě značky navíc nabízejí vlastní dopravní společnost HDS s možností doručení i v pozdějších večerních hodinách či o víkendu.

Podle internetové přepravní služby Zaslat.cz reagovali přepravci na loňské problémy se zpožďováním doručení navýšením platů zejména u řidičů, v některých případech až o 35 procent. Rovněž došlo ke zdražení hlavně u atypických a nadrozměrných balíků, které neprojdou přes automatické třídičky a musí s nimi manipulovat zaměstnanci.

PPL uvádí, že se bude snažit dosáhnout maxima, aby všichni měli své zásilky včas. "Našim zaměstnancům na depech budeme prodlužovat směny, plánujeme nadstandardní nedělní návozy a chceme aktivně podporovat povědomí o možnosti vyzvednutí zásilek v nejbližších smluvních výdejnách zásilek - Parcelshopech," dodal šéf PPL.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při dělení ČEZ musí strategické věci zůstat státu, uvedl Babiš

19.03.2018 15:37 Aktualizováno Praha - Při případném dělení společnosti ČEZ si vláda musí podle premiéra v demisi Andreje Babiše …

Agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, navrhuje Babiš

19.03.2018 14:20 Aktualizováno Praha - Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) by se státní agentury CzechTrade a CzechInvest…

Česká zbrojovka uvádí na trh novou odstřelovačskou pušku

19.03.2018 14:09 Uherský Brod - Česká zbrojovka z Uherského Brodu uvádí na trh novou odstřelovačskou pušku CZ TSR.…

Babiš dostal petici od pošťáků, požadují úhradu nákladů státem

19.03.2018 12:22 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes dostal od odborářů České pošty petici za úhradu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama