Zisk Unipetrolu ve 3. čtvrtletí vzrostl o 111 procent, daří se i PKN Orlen

Praha - Čistý zisk Unipetrolu ve třetím čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně více než dvojnásobně na 1,5 miliardy korun. Zvýšení o 111 procent překonalo i odhady analytiků, kteří očekávali růst na 1,3 až 1,4 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Unipetrol

Provozní zisk vzrostl o tři čtvrtiny na 3,4 miliardy a tržby o třetinu na 31 miliard. Podle Unipetrolu pozitivně ovlivnil výsledky stabilní provoz rafinerií, které v posledních dvou letech postihly výpadky kvůli haváriím. Objem zpracované ropy podle dnešní zprávy holdingu meziročně stoupl dvojnásobně na 2,1 milionu tun.

Výrobní kapacity rafinerií byly využity téměř stoprocentně, zatímco loni za stejné období pouze z poloviny. Prodejní objemy u rafinérských produktů meziročně vzrostly o více než desetinu na 1,8 milionu tun a u petrochemických produktů více než dvojnásobně na 525.000 tun. Provozní zisk rafinérské a petrochemické části holdingu tak stoupl ve třetím čtvrtletí meziročně o 92 procent na 3,1 miliardy korun.

V maloobchodním segmentu vzrostl provozní zisk o desetinu na 370 milionů korun, a to i přes pokles palivových marží. Zvýšil se prodej paliv a Unipetrol také otevřel devět čerpacích stanic, které postupně přebírá od společnosti OMV. Dosud jich Unipetrol převzal 50, a ke konci září tak evidoval ve své síti Benzina 396 čerpacích stanic. Benzina je největší sítí pump v Česku.

Čistý zisk Unipetrolu za všechna tři čtvrtletí letošního roku dohromady je již vysoký téměř jako zisk za celý loňský rok. V roce 2016 Unipetrol vykázal celkový čistý zisk 7,98 miliardy korun a za leden až září 2017 zisk činil 7,92 miliardy.

V letech 2015 a 2016 postihly Unipetrol havárie v provozech v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. V srpnu 2015 zasáhl areál Unipetrolu v Záluží u Litvínova rozsáhlý požár. Pojistné plnění se pozitivně promítlo do výsledků Unipetrolu za minulý rok a první pololetí letošního roku. Unipetrol by měl ještě dostat od pojišťoven 2,8 miliardy za havárii a odstávku v Litvínově. Analytici ovšem očekávají, že to bude až ke konci roku.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen stoupl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o pět procent na 1,603 miliardy zlotých (9,7 miliardy Kč). Růst podpořilo vyšší využití kapacit po loňském uzavření rafinerií a vyšší objem prodeje. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali ve třetím čtvrtletí zisk až dvě miliardy zlotých. Příjmy meziročně stouply o 17,3 procenta na 24,73 miliardy zlotých, rovněž však zaostaly za odhady analytiků. Objem prodeje se zvýšil o deset procent. Firma vyplatí na dividendách 1,3 miliardy zlotých, tedy tři zloté na akcii. To je nejvyšší dividenda, jakou kdy zatím PKN Orlen vyplatil akcionářům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňskou Škodu Transportation koupí Kellnerova skupina PPF

24.11.2017 20:35 Praha - Strojírenskou skupinu Škoda Transportation koupí investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha…

Lajkomat zvyšuje dosah příspěvků na facebooku a navíc platí jeho uživatelům

24.11.2017 18:05 Od října je k dispozici nová aplikace, která může změnit způsob propagace na Facebooku. Zatímco…

E.ON příští rok zdraží elektřinu. Zafixujte si ceny, radí dodavatelé

24.11.2017 14:56 Praha - Celková cena elektřiny u společnosti E.ON příští rok stoupne zhruba o čtyři procenta v…

Důvěra v ekonomiku ČR klesla. Podnikatelé mají víc obav než spotřebitelé

24.11.2017 10:54 Aktualizováno Praha - Celková důvěra v domácí ekonomiku se v listopadu mírně snížila, oznámil dnes Český…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama