Výsměch českých voleb? Vyhráli ti, kterým jsme nevěřili, jinak debakl. Komentář Vojtěcha Varyše

KOMENTÁŘ - ANO 2011 vyhrálo volby, což se čekalo, ovšem výrazněji, než se čekalo, Okamura uspěl, ovšem rovněž více, než se čekalo, a zcela razantně propadli komunisté a sociální demokraté. Rovněž hlouběji, než se čekalo.

Přidejte svůj názor 57 komentářů

Andrej Babiš s manželkou Monikou míří na povolební štáb hnutí ANO

ČSSD získala ve volbách jen něco málo přes sedm procent, po čtyřech letech ve vedoucí roli ve vládě, po výměně lídra a po razantní mobilizační kampani. Dopadli stejně jako minule jejich věčný protivník a sparring-partner, ODS, ovšem nepotřebovali k tomu ani prokurátora Ivo Ištvána a plukovníka Šlachtu. Jde o totální debakl.

Rovněž komunisté, kteří dosáhli nejslabšího výsledku od revoluce, potažmo (nepočítáme-li totalitní období) od svého vznku v roce 1921, jsou v krizi. Dlouholetá opatrnická taktika předsedy Filipa se zkrátka konečně nevyplatila.

Neuspěli ani lidovci, kteří se bezmála nedostali do parlamentu, a TOP 09. A ODS sice je formálně druhou nejsilnější stranou, ale výsledek necelých 11% je u strany, která dříve vládla trojnásobnými výsledky a dominovala politické scéně, výsměchem.

Za úspěch lze pokládat výsledek Starostů, kteří překročili hranici 5%, i když jim nevěřili ani jejich koaliční partneři, samozřejmě Pirátů, kteří získali přes 10%, což opakovaně deklarovali jako reálný cíl, i když ani jim nikdo nevěřil, a také Okamurovy SPD, která předčila úspěch předchozí předsedovy formace a může promluvit do sestavování vlády.

Přirozeně, hlavním vítězem je Babišovo ANO, které sice nezískalo nijak astronomický počet hlasů, ale mandátů ano (i díky volebnímu systému) a především, a má odstup od ostatních účastníků voleb. Nemá přirozené spojence, ale ti, co se dostali do sněmovny, se nesnášejí ještě víc vzájemně, tudíž to samozřejmě zvládne.

Celkově připomínají české volby 2017 výsledky slovenských voleb 2016, které kromě oslabeného vítěze Fica přivedly do parlamentu řadu politických trpaslíků. Devět volebních stran jsme od revluce ještě v parlamentu neměli.

Vstupte do diskuze (57)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňskou Škodu Transportation koupí Kellnerova skupina PPF

24.11.2017 20:35 Praha - Strojírenskou skupinu Škoda Transportation koupí investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha…

Lajkomat zvyšuje dosah příspěvků na facebooku a navíc platí jeho uživatelům

24.11.2017 18:05 Od října je k dispozici nová aplikace, která může změnit způsob propagace na Facebooku. Zatímco…

E.ON příští rok zdraží elektřinu. Zafixujte si ceny, radí dodavatelé

24.11.2017 14:56 Praha - Celková cena elektřiny u společnosti E.ON příští rok stoupne zhruba o čtyři procenta v…

Důvěra v ekonomiku ČR klesla. Podnikatelé mají víc obav než spotřebitelé

24.11.2017 10:54 Aktualizováno Praha - Celková důvěra v domácí ekonomiku se v listopadu mírně snížila, oznámil dnes Český…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama