Je jedno, kdo půjde s Babišem. Stejně bude vládnout on. Komentář Vojtěcha Varyše

Po volbách vznikne nová vláda. Babišovo ANO má 78 mandátů ze dvou set a jeho protivníci se štítí spolupráce s komunisty a Okamurou, tudíž žádná koalice bez Babiše nevznikne.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Povolební štáb hnutí ANO

Andrej Babiš by si nejradši přál jednobarevnou vládu. Sám na ni nemá sílu, musel by složit mnešinový kabinet a opřít se o další podporu – například o ODS nebo o Okamuru a komunisty.

Případně ad hoc, není nutné vytvářet „opoziční smlouvu“ na celé čtyřleté období. Jenže na to dosud v české polistopadové éře neměl nikdo odvahu. Známe trudný příklad Vladimíra Špidly, který k tomu měl ideální příležitost, a přesto selhal.

Protože ostatní slíy jsou rozdrobené, je možné, že Babiš nakonec sáhne k osvědčené verze koalice. U čehož se nabízí dosavadní spojenectví socani-lidovci-ANO.

Vše navzdory překřikování fungovalo, většina trvá, socialisté se sice mohou ošívat, ale sami vědí, že pobyt v opozici jim stejnak nepomůže. Lidovci se již sami nabídli, je to tudíž nejpravděpodobnější možnost.

To, na co mnozí sázeli, totiž spojenetcví ANO a ODS, by sice bylo logické z řady důvodů, ale kvůli „síle“ symbolického druhého místa ve volbách, drženého ODS, možná získá předseda Fiala ve straně ztracenou pozici a bude chtít držet zásadovou linku v domnění, že mu to – případně i straně – za další čtyři roky bude ku propsěchu, což je ovšem ve hvězdách.

Každá strana, která není z principu extrémní, může fungovat jedině ve vládě, opozice je buď nucená, nebo je to kverulantství beze smyslu a bez programu.

Piráti sice vstoupili do sněmovny s bezprecedentním ziskem, ale účast ve vládě se jim vzdaluje. Varianta antibabišovské vády je komplikovaná vysokým ziskem hnutí Tomia Okamury.

Není zcela podstatné, kdo a jakou vládu nakonec sestaví, ani není potřeba předem osatrkizovat toho, kdo se s Babišem domluví. Volby nějak proběhly, lidé rozhodli, země potřebuje funkční vládu. I to je demokracie.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za brexit zaplatí i Česko. Za členství v Evropské unii si připlatí

20.02.2018 15:32 Brusel - Za hodně reálné považuje v této chvíli česká ministryně financí Alena Schillerová to, že…

Soud zrušil 15 let staré milionové pokuty pro mobilní operátory

20.02.2018 10:36 Brno - Krajský soud v Brně zrušil milionové pokuty pro mobilní operátory Vodafone a T-Mobile.…

Finanční úřad zavřel restauraci v Brně, naprosto ignorovala EET

19.02.2018 14:22 Brno - Provozovatelka restaurace na Dukelské třídě v Brně ani přes uloženou pokutu a několikeré…

Soud kvůli bytům po OKD: Miliardář Krúpa chce předvolat Sobotku, Bakalu i…

19.02.2018 13:18 Ostrava - Společnost ARC equity services chce předvolat expremiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama