Ve Vítkovicích Machinery Group je stávková pohotovost

Ostrava - Kvůli nedodržení výplatního termínu vyhlásily odbory ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) stávkovou pohotovost. Dalšími důvody jsou nevyplacení příspěvků na kulturu a dětské rekreace nebo nevyjasněná situace ve financování výroby.

Přidejte svůj názor

Průmysl

"Odbory byly dlouho trpělivé, aby svými kroky nepoškodily pověst podniku, bohužel se situace nemění a krize se čím dál více prohlubuje. Vzniká frustrace zaměstnanců z budoucnosti. Opožďováním výplat jsou ekonomicky ohroženi všichni zaměstnanci, jelikož dlouhodobý mzdový průměr ve společnosti není na takové výši, aby si mohla převážná část zaměstnanců vytvořit rezervy pro horší časy. Posunutím výplat nejsou schopni splácet své závazky a ocitají se v platební pasti," napsali odboráři v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Stávková pohotovost platí do odvolání a potrvá minimálně do dalšího výplatního termínu. "Teď už to jde později a musíme počkat, až bude další výplata, jestli už bude v termínu," řekl předseda Základní organizace OS KOVO Vítkovice Těžká technika Martin Sýkora. Výplatní termín v podniku je vždy 15. den měsíce.

"Stávková pohotovost v žádném případě není v celém holdingu," řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. To potvrdil i Sýkora. "V každém případě odborářům jsme oznámili posunutí vyplacení mezd. V tom termínu byla plošně vyplacena část mezd a doplatek byl dále odsunut. Nicméně odbory vyhlásily stávkovou pohotovost s tím, že do středy 25. října nebudou informovat veřejnost a bude to pouze interní záležitost firmy. Vedení firmy s nimi průběžně jedná," řekla Kijonková.

Vedení podniku podle ní nervozitu odborů chápe. "Skupina ale peníze takzvaně neprojídá. Od loňského června do současnosti klesl objem bankovní angažovanosti ve skupině, tedy zjednodušeně objem úvěrů a záruk, o více než 2,7 miliardy korun. Významnou měrou se na tomto poklesu podílela společnost Vítkovice Heavy Machinery, která současně prochází strukturálními změnami," uvedla mluvčí.

Ve vítkovické skupině ostravského podnikatele Jana Světlíka je přes 20 firem, které mají dohromady asi 3000 zaměstnanců. Loni se dostaly do finančních potíží čtyři firmy ze skupiny: Vítkovice Power Engineering letos skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej ArcelorMittal? Odbory už ohlásily termín, vedení firmy o ničem neví

24.04.2018 15:22 Aktualizováno Ostrava - Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO), který chce světová ocelářská skupina…

ÚOHS potírá kartely: Loni uložil pokuty 383 milionů, nejvíc platily České…

24.04.2018 13:42 Aktualizováno Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uložil za kartely a zneužití dominantního…

Důvěra v českou ekonomiku vzrostla na 100,1 bodu

24.04.2018 10:49 Aktualizováno Praha - Důvěra v českou ekonomiku po březnovém poklesu v dubnu vzrostla o 0,4 bodu na hodnotu 100,1…

Privátní značky supermarketů? Čechům příliš nevoní, ukazuje průzkum

24.04.2018 10:42 Praha - Třetina lidí nedůvěřuje zboží, které obchodní řetězce prodávají pod privátní značkou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama