Koruna po volbách reagovat nebude, tvrdí Rusnok. Naznačil zpřísnění měnové politiky

Nedvědice (Brněnsko) - Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok neočekává, že bude česká koruna a její kurz nějak reagovat na výsledek letošních voleb. Změny by podle něj mohly nastat v případě, že by se několik měsíců nedařilo sestavit funkční Sněmovnu a zejména vládu.

Přidejte svůj názor

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Rusnok ale takový scénář nepředpokládá. "Jsem přesvědčen, že političtí aktéři jsou si vědomi své odpovědnosti," řekl.

Koruna v posledních týdnech zpevňuje svou pozici vůči euru. V pondělí se posunula na nejsilnější hodnotu po skončení intervencí a obchodovala se za 25,62 Kč/EUR. Ve srovnání s pátečním závěrem zpevnila o čtyři haléře. Analytici míní, že koruna tak potvrdila svoji imunitu vůči politickému dění. K dolaru česká měna oslabila o čtyři haléře na 21,81 Kč/USD.

ČNB posilování očekávala. "Prostor je tu vytvořen pozitivním vývojem české ekonomiky a pozitivním úrokovým diferenciálem vůči euru," uvedl Rusnok. Situace podle něj odpovídá nastavení české měnové politiky i jejím předpokladům do budoucna. "Máme zde udržitelnou inflaci, určité přehřívání české ekonomiky, která se nachází mírně nad potenciálem. Spíše nám chybí pracovní síla, rostou nám velmi rychle mzdy a toto bude pokračovat v nejbližším období roku dvou jako doposud," uvedl Rusnok.

Situace podle něj spíše zavdává příčinu k určitému zpřísňování měnové politiky. "Může se to dít buď posilováním koruny, což momentálně probíhá, nebo zvyšováním úrokových sazeb," dodal guvernér.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zálohy na PET lahve? Karlovarské minerálky o tom uvažují, částka patrně…

23.01.2018 16:02 Praha - Společnost Karlovarské minerální vody zvažuje, že zavede zálohy na PET lahve. Chce tím…

Obsah nákupních košíků Čechů: Co se změnilo od revoluce?

23.01.2018 16:01 Fronty na maso a na banány dnes znějí především mladším generacím místy humorně. Přesto před…

Co se děje, když na svatbě místo "ano" zazní "ne"?

22.01.2018 19:47 Aktualizováno "Táži se vás, pane ženichu, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou,…

Binec v účetnictví: Ministerstvo pro místní rozvoj udělalo chyby v řádu…

22.01.2018 17:02 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama