Zájem subdodavatelů automobilek o ČR roste, firmy musí reagovat na nové trendy

Brno - Do Česka letos přišlo pět zahraničních firem, které jsou subdodavateli tuzemských automobilek. Investovaly 5,4 miliardy korun a vytvořily téměř 1400 pracovních míst. V roce 2016 to byly pouze dvě firmy a investice 1,5 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Ukazatel paliva

Jsou zřejmé dva inovační trendy při příchodu nových firem. "Jeden je snaha o snižování hmotnosti vozidel a druhý trend jsou firmy zabývající se výrobou plastových interiérových dílů," uvedl na konferenci o očekávaném vývoji automobilového průmyslu ředitel odboru řízení investičních projektů z agentury Czech Invest Pavel Chovanec.

Vnímá také příchod firem, které už nejsou vysloveně součástí automobilového průmyslu. "Jedná se o výrobce elektroniky, kteří se zabývají vývojem a výrobou dílů pro autonomní vozidla," řekl Chovanec. Naopak si rozmyslely investici dvě asijské firmy, které dělají baterie do elektromobilů, a šly do jiných okolních zemí.

Nové trendy v automobilovém průmyslu

Jedním z nich jsou alternativní pohony, už ne čistě elektromobilita. "Ta zažívala boom před čtyřmi pěti lety, ale pak opadl a až aféra s dieslovými motory znovu zažehla diskusi o alternativních pohonech," řekl Jan Linhart ze společnosti KPMG, která dělá každoročně anketu mezi manažery světových automobilek.

Zájem o alternativní pohony podle výzkumu ovlivní především regulace, které postupně znemožňují některým autům vjezd do historických center měst, více se zdaňují konvenční pohony a omezuje se množství povolených emisí.

Automobilky se také musí do budoucna více soustředit na takzvanou konektivitu, tedy připojení auta na mobil uživatele, internet atd. "Tři čtvrtiny respondentů míní, že jedno připojené auto bude generovat desetkrát větší výnos než auto nepřipojené," uvedl Linhart.

Dalším trendem, kterému se automobilky musí v budoucnu věnovat, je nižší touha auto vlastnit, ale pouze jej využívat. "U mladé generace je zřetelné, že auto už pro ni není statusová záležitost. Chce ho používat, ale nevlastnit a nestarat se o něj," řekl Linhart.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při dělení ČEZ musí strategické věci zůstat státu, uvedl Babiš

19.03.2018 15:37 Aktualizováno Praha - Při případném dělení společnosti ČEZ si vláda musí podle premiéra v demisi Andreje Babiše …

Agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, navrhuje Babiš

19.03.2018 14:20 Aktualizováno Praha - Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) by se státní agentury CzechTrade a CzechInvest…

Česká zbrojovka uvádí na trh novou odstřelovačskou pušku

19.03.2018 14:09 Uherský Brod - Česká zbrojovka z Uherského Brodu uvádí na trh novou odstřelovačskou pušku CZ TSR.…

Babiš dostal petici od pošťáků, požadují úhradu nákladů státem

19.03.2018 12:22 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes dostal od odborářů České pošty petici za úhradu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama