Na Kubu jede česká podnikatelská mise, navštíví jeden z nejdůležitějších veletrhů

Praha - Na Kubu dnes z Česka odletí podnikatelská mise 19 zástupců firem. Doprovodí ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD). V Havaně navštítí i mezinárodní veletrh FIHAV, který je jedním z nejdůležitějších veletrhů Střední a Jižní Ameriky. Loni se na něm představilo přes 4500 vystavovatelů z 60 zemí světa. Na letošní veletrh zavítá 35 zahraničních delegací.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček

Mise se účastní zástupci společností z oborů strojírenství, energetiky, potravinářství či letectví. Najít obchodního partnera chtějí i podniky z petrochemického průmyslu a výrobci těžké techniky od strojů využívaných ve stavitelství, manipulační techniky až po výrobce rypadel.

Například ND LOR Uničov očekává, že účast v misi mu pomůže navázat přímé kontakty s kubánskými firmami. Společnost vlastní licenci na výrobu elektrických lopatových rypadel, které se vyvážely na Kubu ještě za minulého režimu.

Svaz společně s Kubánskou obchodní komorou pro podnikatele připravil setkání u kulatých stolů či semináře, kde české firmy projednají možnosti spolupráce se zástupci kubánských podniků.

"Je jasné, že vztahy ČR a Kuby nelze stavět pouze na obchodu. Nicméně v oblasti hospodářské spolupráce jsou pro nás cenné již existující vzájemné kontakty a dobré jméno českých firem na Kubě. Ty představují významný kapitál pro smysluplné rozvíjení dalších česko-kubánských hospodářských vztahů," řekl ministr Havlíček.

Český vývoz na ostrov dosáhl letos do srpna 254 milionů korun, což bylo o čtvrtinu meziročně méně. Dovoz dosáhl 123 milionů korun. České podniky na Kubu ve větší míře vyváží motocykly, jízdní kola s motorem a náhradní díly na jejich opravu nebo pneumatiky. Z Kuby se dováží například destiláty, doutníky, káva, třtinový cukr, banány nebo ryby.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunismus před komunismem? Ideály sahají dál než k marxismu-leninismu

24.02.2018 09:40 Ideály společného vlastnictví a společnosti bez sociálních rozdílů sahají hlouběji než k hlavním…

Češi a půjčky? Riziko, ale přirozené, ukázal průzkum

23.02.2018 19:46 Praha - Drtivá většina Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, myslí si to 87 procent lidí.…

Díra v rozpočtu EU: Juncker žádá vyšší příspěvky členských zemí

23.02.2018 15:28 Aktualizováno Brusel - Pro vyšší příspěvky členských zemí do rozpočtu EU po roce 2020 se před začátkem summitu 27…

Ťok taxikářům slíbil kulatý stůl s poslanci

23.02.2018 13:06 Praha - Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) chce uspořádat ve Sněmovně kulatý stůl, kde by se zástupci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama