Síla dokladů? V této věci jsme celosvětoví přeborníci, nikdo o tom ale neví

Ostnatý drát zmizel. Svoboda cestovat patří k hlavním výdobytkům polistopadového vývoje. Cestování značně ulehčuje i skutečnost, že do mnoha zemí ani nepotřebujeme vízum. V této disciplíně jsme dokonce přeborníci.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Ilustrační foto

Český pas je v porovnání s 23 zeměmi středovýchodní Evropy tím nejsilnějším. Podle nejnovějšího žebříčku Passport Index mu v celosvětové konkurenci náleží osmá příčka a svým držitelům umožňuje cestovat bez víza do 152 států. Maďarský pas, druhý nejsilnější v regionu, se od toho našeho liší pouze chybějících bezvízovým stykem s Lesothem. 

Za těmito dvěma vůdčími státy následuje Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko, jejichž občané se se svým pasem, bez nutnosti opatřit si vízum, dostanou do 149 zemí. Zbývající členské země EU ze středovýchodní Evropy, tj. Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko a Rumunsko, se v globálním srovnání umístily do 15. místa.   

Ukrajina patří k vůdčím státům mezi nečlenskými zeměmi EU, přičemž její občané se bez víza dostanou do 120 států světa. Jak uvádí Eva Kellerová ve svém článku pro emerging-europe.com, do méně než 100 zemí se se svým pasem volně dostanou občané Albánie (96 zemí), Běloruska (71 zemí), Ázerbájdžánu (64 zemí), Arménie (59 zemí) a Kosova (41 zemí).  

Evropské pasy nabízejí nejlepší příležitosti

„Globální bezvízová mobilita se v dnešním světě stala důležitým faktorem,“ řekl Armand Arton, zakladatel společnosti Arton Capital na nedávném fóru Global Citizen v Černé hoře. „Stále více lidí každoročně investuje stovky tisíc dolarů do druhého pasu, který jim nabídne lepší příležitosti a jistotu pro jejich rodiny.“ 

Brexit například donutil Brity, aby si požádali o občanství v jiných zemích EU. Podle BBC požádalo v období od ledna do června letošního roku 64 400 občanů Spojeného království o irské pasy oproti 25 507 žádostem v minulém roce. Zájem vzrostl i v dalších zemích, např. ve Španělsku z 2300 na 4558, ve Švédsku z 969 na 2002, v Dánsku z 289 na 604 či v Polsku ze 152 na 332.

Historicky to byly vždycky evropské pasy, v posledních dvou letech s Německem v čele, jež patřily mezi deset nejsilnějších. Od počátku letošního roku sdílí pomyslný trůn s naším západním sousedem Singapore. K nejlepším 20 pasům patří i další asijské cestovní dokumenty, např. japonské, jihokorejské a malajsijské.

Zatímco se jeden šplhá vzhůru, druhý padá 

Podle Phillippe Maye, výkonného ředitele singapurské pobočky společnosti Arton Capital, je to poprvé, co se „nějaké asijské zemi podařilo získat nejsilnější pas na světě“. May dodal, že to svědčí o prospěšnosti „otevřených diplomatických vztahů a účinnosti singapurské zahraniční politiky“.

„Zatímco se Singapur tiše vyšplhal směrem na vrchol, síla pasu USA od počátku Trumpova prezidentského mandátu klesá,“ poznamenala Eva Kellerová. „Nedávno to byly Středoafrická republika a Turecko, kdo pro držitele amerických pasů bezvízový styk zrušily.“

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 17:11 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama