Raiffeisen v Rakousku i Česku zvýšila zisk, po letech vyplatí dividendy

Praha/Vídeň - Rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International (RBI) zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 39 procent na 322 milionů eur (8,2 miliardy Kč). Česká Raiffeisenbank za tři čtvrtletí 2017 stoupl čistý zisk meziročně o 20,5 procenta na 2,48 miliardy korun. Celková aktiva banky vzrostla o 16 procent na 356 miliard korun.

Přidejte svůj názor

banky

"K růstu zisku přispěly jak prodejní úspěchy, tak důsledná nákladová disciplína a velmi dobrá kvalita úvěrového portfolia banky," komentoval výsledky generální ředitel banky Igor Vida. Za největší úspěch letošního roku označil nasazení nového internetového bankovnictví, které označil jako jeden z nejsložitějších projektů posledních let.

Provozní náklady se navzdory vyššímu povinnému příspěvku banky do Fondu pro řešení krize meziročně snížily o 0,6 procenta na 4,4 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy banky dosáhly 4,56 miliardy korun, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o 2,56 procenta. Čisté příjmy z poplatků meziročně vzrostly o 6,67 procenta na 1,36 miliardy Kč.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o šest procent na 222 miliard Kč. K růstu přitom došlo ve financování domácností (hypotéky a spotřebitelské úvěry) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 16,4 procenta na 251 miliard korun.

V zátěžových testech 51 evropských úvěrových institucí se RBI umístila na třetí pozici, devět míst před svým domácím rivalem Erste, majitelem České spořitelny. Ukazatel kapitálové přiměřenosti označovaný jako Tier 1, tedy poměr základního kapitálu k celkovému objemu rizikově vážených aktiv, dosáhl na konci třetího čtvrtletí střednědobého cíle 13 procent.

Výhled na celý rok banka nezměnila. Poměr nákladů a výnosů, který se ve třetím čtvrtletí blížil k 55,6 procenta, by se měl pohybovat mezi 50 a 55 procenty. Banka dnes rovněž uvedla, že poprvé za čtyři roky plánuje vyplatit dividendy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Workoholici si můžou zničit život. Hrozí to i vám? Udělejte si test

22.02.2018 15:56 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben…

ČSOB loni zvýšila zisk na 17,5 miliardy korun. Rejžuje i na poplatcích

22.02.2018 13:04 Praha - Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl meziročně o 16 procent na 17,5 miliardy korun.…

Benzínky v Česku zlevnily. Kde natankovat nejvýhodněji? Přehled cen

22.02.2018 11:08 Aktualizováno Praha - Cena benzinu Natural 95 klesla poprvé po několika týdnech zdražování, či stagnace. Od…

Další blokáda Prahy? Taxikáři chystají od pondělí nové protesty proti Uberu

22.02.2018 10:19 Praha - Část pražských taxikářů se chystá v Praze od pondělí opět protestovat proti alternativním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama