Statisíce lidí mohou být bez obchodů s potravinami. Chystají se velké změny

Praha - Stovkám ztrátových prodejen sítě COOP hrozí uzavření. To by ale vedlo k výraznému zhoršení kvality života pro statisíce obyvatel na venkově.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Skupina COOP, která provozuje převážně v menších obcích 2700 prodejen, nemůže své ztrátové obchody neustále dotovat z vlastních prostředků. Ztrátových je nyní asi tisíc z nich. Provozování prodejen v obcích do 500 obyvatel je veřejná služba, nikoliv podnikání. Skupina COOP to dnes uvedla v tiskové zprávě zaslané ČTK.

"Přitom zavřením ztrátových prodejen by družstvům COOP stoupl celkový zisk. Nemůžeme ztrátové prodejny neustále dotovat z našich prostředků," uvedl předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) Pavel Březina.

Vláda letos v červnu schválila plány na podporu obslužnosti venkova, pomoci by mohl prodej potravin v partnerských pobočkách pošty nebo lepší internet. Prodej potravin v malých obcích by se pak mohl podle návrhu ministerstva zemědělství označit za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu. Otázkou však nyní je, jak se k plánu postaví nová vláda. Podle původního návrhu ministerstva by za splnění některých podmínek bylo možné označit zajištění potravinové obslužnosti v obcích pod 1000 obyvatel za veřejnou službu.

Podle Březiny však nyní rychle rostoucí platy a nízká nezaměstnanost vedou k situaci, kdy musejí být pro ztrátovost zavírány malé prodejny na vesnicích. I když si lidé mohou za vyšší platy dovolit více nakupovat, při zvýšení platů zaměstnanců prodejen se zvyšuje ztrátovost i malých prodejen v regionech a ty jsou tak po stovkách zavírány.

Témata: Obchody | COOP | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra v ekonomiku mírně klesla, Češi mají obavy ze zdražování

24.01.2018 10:50 Aktualizováno Praha - Celková důvěra v ekonomiku se téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor…

Vláda odmítla zúžení EET pouze na registrované plátce DPH

24.01.2018 09:14 Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) dnes odmítla zúžit povinnost elektronické evidence tržeb (EET)…

Zálohy na PET lahve? Karlovarské minerálky o tom uvažují, částka patrně…

23.01.2018 16:02 Praha - Společnost Karlovarské minerální vody zvažuje, že zavede zálohy na PET lahve. Chce tím…

Obsah nákupních košíků Čechů: Co se změnilo od revoluce?

23.01.2018 16:01 Fronty na maso a na banány dnes znějí především mladším generacím místy humorně. Přesto před…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama