Ritschelová (†53) udělala z ČSÚ špičkový úřad, svět nám může závidět

Praha - V sobotu po těžké nemoci zemřela předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Činnost Českého statistického úřad se i díky ní může porovnávat s předními evropskými statistickými úřady, shodují se odborníci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ekonomika, ilustrační fotografie

"Po celou dobu svého působení podporovala a na všech úrovních rozvíjela spolupráci ČSÚ s akademickou sférou. Tato spolupráce byla výjimečná, oboustranně přínosná a věřím, že její nástupce či nástupkyně na tento její odkaz navážou," uvedl prorektor pro strategii Vysoké školy ekonomické Jakub Fischer.

"Za působení Ivy Ritschelové si ČSÚ udržoval respekt vysoce profesionálního úřadu, jehož přístupy a čísla nebudí pochybnosti. Neváhám označit ČSÚ za jeden z nejlepších statistických úřadů v zemích střední a východní Evropy. Na Ivě Ritschelové jsem oceňoval i její zájem o potřeby uživatelů ČSÚ a snahu jim vyhovět. Její smrt se mě osobně dotkla," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

I podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka byla Ritschelová odbornicí, která pozvedla chod ČSÚ na vyšší a zcela profesionální úroveň. "Nikdy nevzniklo žádné podezření z manipulování dat, což nám mnohé země mohou závidět," uvedl.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek dodal, že fungování ČSÚ bylo z pohledu externích uživatelů bezproblémové. "Každý, kdo pravidelně pracuje se statistickými daty, si jistě všimne nadstandardní kvantity i kvality dat poskytovaných ČSÚ ve srovnání s většinou podobných institucí v zahraničí. Zásadní podíl na tom jistě měla paní profesorka Ritschelová," uvedl.

ČSÚ navíc podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy zachytil trend silného rozvoje elektronizace, digitalizace a nástupu on-line komunikace. "V prezentaci výsledků zjišťování snese ČSÚ plné srovnání s předními evropskými statistickými úřady v čele s Eurostatem," upozornil.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za brexit zaplatí i Česko. Za členství v Evropské unii si připlatí

20.02.2018 15:32 Brusel - Za hodně reálné považuje v této chvíli česká ministryně financí Alena Schillerová to, že…

Soud zrušil 15 let staré milionové pokuty pro mobilní operátory

20.02.2018 10:36 Brno - Krajský soud v Brně zrušil milionové pokuty pro mobilní operátory Vodafone a T-Mobile.…

Finanční úřad zavřel restauraci v Brně, naprosto ignorovala EET

19.02.2018 14:22 Brno - Provozovatelka restaurace na Dukelské třídě v Brně ani přes uloženou pokutu a několikeré…

Soud kvůli bytům po OKD: Miliardář Krúpa chce předvolat Sobotku, Bakalu i…

19.02.2018 13:18 Ostrava - Společnost ARC equity services chce předvolat expremiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama