Většina českých farmářů exportuje na Kubu, ČEB je podpoří rekordní sumou

Praha/Havana - Česká exportní banka (ČEB) bude letos financovat vývoz potravin, plodin a hospodářské techniky v hodnotě rekordní půl miliardy korun. Export českých zemědělců financovaný ČEB táhne Kuba. Největší zájem je o pšenici, oves, chmel a sušené mléko.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie

"Od začátku roku jsme podpořili vývoz potravin, plodin a hospodářské techniky víc než 450 miliony korun a dokonce roku bude tato částka vyšší než 500 milionů. To je v historii banky absolutní rekord," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Stále úspěšnější jsou v zahraničí čeští výrobci zemědělských a potravinářských technologií. Poptávka je po obdělávacích strojích určených k práci na polích, malotraktorech ale i po pekárenských pecích. Zájem o českou hospodářskou techniku je také v Litvě, Rusku a v Nizozemsku.

V prvním letošním pololetí se schodek agrárního zahraničního obchodu meziročně zvýšil o dvě procenta na 11,8 miliardy korun. Vývoz se snížil o 334,6 milionu korun na 101,1 miliardy korun a dovoz o 104,2 milionu korun na 112,9 miliardy korun. Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska statistika resortu zemědělství ukazuje nezdravý vývoj v českém zemědělství a ve výrobě potravin.

Češi v tomto segmentu stále nejvíce vyvážejí cigarety, které tvoří více než desetinu exportu, následuje pšenice a přípravky používané k výživě zvířat, dále pak pekařské zboží, nezahuštěné mléko a smetanu. Naopak do Česka se nejvíce dováží vepřové maso nebo pekařské zboží.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama