Většina českých farmářů exportuje na Kubu, ČEB je podpoří rekordní sumou

Praha/Havana - Česká exportní banka (ČEB) bude letos financovat vývoz potravin, plodin a hospodářské techniky v hodnotě rekordní půl miliardy korun. Export českých zemědělců financovaný ČEB táhne Kuba. Největší zájem je o pšenici, oves, chmel a sušené mléko.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie

"Od začátku roku jsme podpořili vývoz potravin, plodin a hospodářské techniky víc než 450 miliony korun a dokonce roku bude tato částka vyšší než 500 milionů. To je v historii banky absolutní rekord," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Stále úspěšnější jsou v zahraničí čeští výrobci zemědělských a potravinářských technologií. Poptávka je po obdělávacích strojích určených k práci na polích, malotraktorech ale i po pekárenských pecích. Zájem o českou hospodářskou techniku je také v Litvě, Rusku a v Nizozemsku.

V prvním letošním pololetí se schodek agrárního zahraničního obchodu meziročně zvýšil o dvě procenta na 11,8 miliardy korun. Vývoz se snížil o 334,6 milionu korun na 101,1 miliardy korun a dovoz o 104,2 milionu korun na 112,9 miliardy korun. Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska statistika resortu zemědělství ukazuje nezdravý vývoj v českém zemědělství a ve výrobě potravin.

Češi v tomto segmentu stále nejvíce vyvážejí cigarety, které tvoří více než desetinu exportu, následuje pšenice a přípravky používané k výživě zvířat, dále pak pekařské zboží, nezahuštěné mléko a smetanu. Naopak do Česka se nejvíce dováží vepřové maso nebo pekařské zboží.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 17:11 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama