Zachrání Babiš venkovské prodejny? Dostal urgentní dopis od obchodníků

Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dostal dopis od Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). Obchodníci chtějí, aby nová vláda zahrnula do programového prohlášení přímou podporu obchodní obslužnosti venkova, novelizaci zákona o významné tržní síle či potravinovou soběstačnost ČR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Mezi nejpalčivější problémy asociace dále zahrnula opakované navyšování minimální mzdy bez dalších ekonomických změn, narovnání podnikatelského prostředí českého maloobchodu či nepřímou podpora českého nezávislého maloobchodu.

Asociace dlouhodobě upozorňuje na zvyšující se počty ztrátových venkovských prodejen, jejichž provoz by se měl stát službou ve veřejném zájmu. Jinak jim hrozí zavření. Dopad na obchodní obslužnost venkova by tak mohl být fatální. "Rozhodujícími kritérii by měl být počet obyvatel obce, obrat prodejny, otevírací doba a vývoj průměrné mzdy v ČR. Rozhodující slovo při hledání finálního řešení a systému realizace případné podpory by měla mít obec," uvedl předseda představenstva AČTO Zdeněk Juračka.

Dva roky účinnosti novelizovaného zákona o významné tržní síle ukázaly, že normou jsou postiženy zejména tuzemské obchodní aliance, jako je například COOP, které ale faktickou významnou tržní sílu nemají. Asociace tak volá po jeho novelizaci.

"V budoucnosti hrozí reálné riziko, že s rostoucí silou zahraničních řetězců na českém trhu na hranici 80 procent a více, dojde k eliminaci českých dodavatelů a zásadnímu navýšení dovozů zahraničního zboží na úkor produktů českých z příkazu mateřských firem řetězců," dodal šéf asociace.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Díra v rozpočtu EU: Juncker žádá vyšší příspěvky členských zemí

23.02.2018 13:13 Brusel - Pro vyšší příspěvky členských zemí do rozpočtu EU po roce 2020 se před začátkem summitu 27…

Ťok taxikářům slíbil kulatý stůl s poslanci

23.02.2018 13:06 Praha - Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) chce uspořádat ve Sněmovně kulatý stůl, kde by se zástupci…

Češi si s OH nejčastěji marketingově spojují Škodu a Prazdroj

23.02.2018 12:25 Praha - Jak ukázal průzkum Asociace komunikačních agentur, v souvislosti s olympiádou si Češi…

Stát bude na dopravní stavby potřebovat 86 miliard ročně

23.02.2018 12:18 Praha - Podle aktualizované Dopravní sektorové strategie bude Státní fond dopravy potřebovat na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama