Zachrání Babiš venkovské prodejny? Dostal urgentní dopis od obchodníků

Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dostal dopis od Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). Obchodníci chtějí, aby nová vláda zahrnula do programového prohlášení přímou podporu obchodní obslužnosti venkova, novelizaci zákona o významné tržní síle či potravinovou soběstačnost ČR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Mezi nejpalčivější problémy asociace dále zahrnula opakované navyšování minimální mzdy bez dalších ekonomických změn, narovnání podnikatelského prostředí českého maloobchodu či nepřímou podpora českého nezávislého maloobchodu.

Asociace dlouhodobě upozorňuje na zvyšující se počty ztrátových venkovských prodejen, jejichž provoz by se měl stát službou ve veřejném zájmu. Jinak jim hrozí zavření. Dopad na obchodní obslužnost venkova by tak mohl být fatální. "Rozhodujícími kritérii by měl být počet obyvatel obce, obrat prodejny, otevírací doba a vývoj průměrné mzdy v ČR. Rozhodující slovo při hledání finálního řešení a systému realizace případné podpory by měla mít obec," uvedl předseda představenstva AČTO Zdeněk Juračka.

Dva roky účinnosti novelizovaného zákona o významné tržní síle ukázaly, že normou jsou postiženy zejména tuzemské obchodní aliance, jako je například COOP, které ale faktickou významnou tržní sílu nemají. Asociace tak volá po jeho novelizaci.

"V budoucnosti hrozí reálné riziko, že s rostoucí silou zahraničních řetězců na českém trhu na hranici 80 procent a více, dojde k eliminaci českých dodavatelů a zásadnímu navýšení dovozů zahraničního zboží na úkor produktů českých z příkazu mateřských firem řetězců," dodal šéf asociace.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama