ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v listopadu 2017 meziročně o 2,6 %. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v listopadu meziročně zvýšily o 2,7 %. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB.

Přidejte svůj názor

česká národní banka

"Nepatrně pomalejší než očekávaný meziroční růst regulovaných cen, cen potravin a cen ve složce jádrové inflace byl přitom kompenzován o něco rychlejším meziročním růstem cen pohonných hmot," uvedl na webu cnb.cz ředitel měnové sekce Tomáš Holub.

Zveřejněná data potvrzují vyznění prognózy ČNB. Podle ní inflace setrvá nejen ve zbytku letošního roku, ale i po většinu roku příštího nad dvouprocentním cílem, nicméně v rámci jeho tolerančního pásma. Celkové inflační tlaky v současnosti kulminují, přičemž odrážejí zrychlující mzdovou dynamiku v podmínkách robustního růstu domácí ekonomiky. Domácí náklady ještě krátkodobě zrychlí svůj růst, a to v návaznosti na napjatou situaci na trhu práce. Poté se domácí inflační tlaky s přispěním stabilizačního působení měnové politiky zmírní.

Stále však budou převažovat nad protiinflačním působením dovozních cen. Jejich pokles bude odrážet posilující kurz koruny při dočasně slábnoucí dynamice zahraničních výrobních cen. Zároveň odezní jednorázové vlivy, které zvýšily inflaci na počátku letošního roku. "Na horizontu měnové politiky, tedy na přelomu let 2018 a 2019, se tak inflace shora vrátí k dvouprocentnímu cíli," konstatovala centrální banka.

Mezi potravinami meziročně nejvíce opět zdražilo máslo, a to o 33,3 procenta. V porovnání s říjnem byl nárůst jeho ceny o zhruba 17 procentních bodů nižší. Proti předchozímu měsíci zpomalilo zdražení také u mléka, sýrů, ovoce a nealkoholických nápojů. Zelenina po říjnovém meziročním zdražení o 10,4 procenta zlevnila v listopadu o 2,3 procenta. Meziměsíční růst inflace ovlivnily ceny v dopravě, zejména kvůli zdražení pohonných hmot o 1,6 procenta. Mezi potravinami byly vyšší ceny hlavně u vajec, které byly proti říjnu dražší o 37,8 procenta.

Vývoj inflace: 

Inflace již v říjnu podle analytiků dosáhla svého maxima a nyní bude pomalu klesat. Centrální banka tak podle ekonomů nemusí zvyšovat úrokové sazby již příští týden, ale spíše až v únoru. "Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Prosinec podle něj pravděpodobně přinese další pokles meziroční inflace a prosincové měnové jednání ČNB spíše změnu sazeb nepřinese.

Za celý letošní rok průměrná inflace zřejmě podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy vykáže 2,5 procenta. "Setrvá tak bezpečně v tolerančním pásmu cílování inflace České národní banky, která se tak k dalšímu zvýšení sazeb pravděpodobně uchýlí až v příštím roce," uvedl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát zamítl přístup správců daně k širšímu okruhu údajů. Láska se obul do…

25.04.2018 16:59 Aktualizováno Praha - Senát dnes zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební…

Domácnost může ročně ušetřit přes 40 tisíc. Jak na to?

25.04.2018 16:11 Praha - Tuzemské domácnosti by hypoteticky mohly ušetřit až 190 miliard korun ročně, pokud by…

PPF dokončila nákup plzeňské Škody Transportation

25.04.2018 15:49 Aktualizováno Praha - Skupina PPF dokončila nákup 100 procent akcií strojírenské skupiny Škoda Transportation…

Snižování emisí vozidel? Česko ostře kritizuje návrh Bruselu

25.04.2018 15:35 Praha - Senát chce mírnější cíle pro snížení emisí oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama