Analytici: Za růstem nezaměstnanosti stojí počasí a veřejné úspory

Praha - Podle pondělních údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vzrostla prosincová míra nezaměstnanosti z listopadových 8,6 na 9,6 procenta. Tak výrazný skok přisuzují analytici dřívějšímu nástupu zimy, úsporám ve veřejném sektoru a změněnými podmínkami pro poskytování podpory v nezaměstnanosti.

Přidejte svůj názor

Úřad práce

„Nezaměstnanost je dost velkým překvapením. Tak rychlý nárůst během jednoho měsíce jsme tu ještě ani neměli. Jsou za ním sezonní faktory, ale také mimořádný vliv změn poskytování podpor v nezaměstnanosti a zřejmě i omezování stavů státních zaměstnanců. Lidé se na úřadech práce hlásili dříve, aby nebyli postiženi novými podmínkami, které platí od začátku ledna,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB. Podle tržního konsenzu agentury Reuters měla nezaměstnanost vzrůst na 9,2 procenta.

Dufek očekává, že v lednu by nezaměstnanost již mohla růst pomaleji, než je obvyklé. „Velkou neznámou je, s jakou vervou se veřejný sektor pustil v důsledku úspor do propouštění. To se ovšem dozvíme až se zpožděním. Nezaměstnaných přibývá a volných míst je čím dál méně. Dokonce rekordně málo. Tak málo volných pracovních míst tu v posledních jedenácti letech nebylo,“ upozornil Dufek. Na jedno místo nyní připadá více než 18 uchazečů. „To je stejně špatný výsledek jako na začátku loňského roku, kdy situace na trhu práce kulminovala,“ připomněl analytik.

„Čísla naznačují, že práci ztratilo či opustilo hodně lidí. Úřady práce registrují téměř 97 tisíc nových uchazečů o zaměstnání, což je nejvyšší měsíční hodnota v novodobé historii a výrazně vyšší číslo než v prosinci předchozího roku,“ všímá si Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance. „Na druhou stranu počet lidí, kteří našli práci, a počet volných pracovních míst se vyvíjí prakticky shodně se závěrem roku 2009 a žádné mimořádné odchylky zde nesledujeme,“ nachází pozitivní zprávu.

Také podle něj je zde značná šance, že v prosinci šlo z větší části o mimořádný jev. „V lednu obvykle nezaměstnanost ještě dál stoupne kvůli stejným sezonním faktorům. Pokud tentokrát k nárůstu nedojde, byl by to signál, že v prosinci šlo hlavně o vliv změn podmínek pro poskytování podpory. V takovém případě by mohla nezaměstnanost po zimě opět rychle klesnout na hodnoty kolem 8,5 procenta,“ očekává Vlk.

Podle Markéty Šichtařové, ředitelky společnosti Next Finance, spočívá problém české ekonomiky v tom, že se ´rozjela po dvou kolejích´. „Velmi dobře, až překvapivě dobře, se daří průmyslu taženému zejména německou poptávkou. V podstatě všechna ostatní odvětví se stále potýkají s útlumem. Mimořádně těžká je zejména situace ve stavebnictví a ve službách. A nově se nebývale šetří i ve státní sféře, kde platy od ledna dokonce klesly,“ varuje. Podle ní se v lednu míra nezaměstnanosti ještě zvýší. „V celém roce 2011 bude podle nás průměrná míra nezaměstnanosti kolem 9,3 procenta. Teprve až rok 2012 a růst ekonomiky kolem čtyř procent přinese výraznější pokles míry nezaměstnanosti,“ odhaduje Šichtařová.

„Mírně slabší data z trhu práce přicházela předchozí čtyři měsíce, ale v prosinci došlo ke skokovému zhoršení, které ovšem nemá odraz v jiných indikátorech,“ připojil Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti Atlantik FT. Dobrým signálem je podle něj pokračující nadprůměrný přechod z úřadu práce do zaměstnání (23 400) a pozitivní zůstává sentiment i v hlavním zaměstnavateli, v českém průmyslu. „Trh práce na rozdíl od ostatních sektorů zatím vysílá jasný signál, že oživení není hladké a na začátku letošního roku nelze vyloučit zpomalení spotřebitelské poptávky. Navíc lednové výsledky budou důležité, protože naznačí, či prosincový nárůst byl pouze jednorázový výkyv, nebo náznak hlubší změny,“ dodal ekonom.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je rájem e-shopů. Do online prodeje vstupují kamenné obchody

21.01.2018 10:46 Praha - V Česku je v přepočtu na obyvatele již nyní nejvíce e-shopů v Evropě a jejich počet dál…

Prodej sudového vína? Strašení novým zákonem bylo zbytečné, vinotéky…

21.01.2018 10:24 Praha - Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) bylo v ČR na konci loňského roku…

Paneláky jsou fenomén. Řešily bytovou krizi, díky ceně i dnes lákají kupce

20.01.2018 17:51 Aktualizováno Praha - Paneláky, pejorativně "králíkárny", začínaly jako experiment, v socialistickém…

Česká pošta navýší od dubna mzdy, zaměstnanci dostanou i odměny

18.01.2018 12:47 Praha - Vedení České pošty se dohodlo s většinou odborových organizací.a od dubna navýší tarifní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama