Kdy začne v OKD útlum dalších dolů? Odvolání zablokovalo reorganizaci

Karviná - OKD je už rok a půl v úpadku a s postupným útlumem dolů počítá reorganizační plán, který firmě schválili její věřitelé i Krajský soud v Ostravě. Odvolaly se však největší neuznaný věřitel Citibank a mateřská NWR. Není tak stále jasné, zda se příští rok přestane těžit na Karvinsku černé uhlí v dolech Darkov a Lazy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Těžba uhlí, ilustrační fotografie

Vrchní soud v Olomouci ještě o odvolání nerozhodl, a tak se účinnost reorganizačního plánu zatím odkládá. "S ohledem na dále se snižující profil výroby nás v příštím roce nepochybně čeká další náročné období s mnoha úkoly na straně provozních výnosů, nákladů i útlumu. V současné době dokončujeme podnikatelský plán na rok 2018 a věřím, že bude - stejně jako v letošním roce - postaven na racionálních možnostech vydobytí ekonomických zásob černého uhlí, plynulých dodávkách našim zákazníkům a finanční rovnováze provozních výnosů a nákladů," uvedl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

Dále řekl, že rok 2017 pro OKD znamenal především přípravu a předložení reorganizačního plánu, který firmě zajišťuje další existenci, ekonomickou stabilitu a těžbu.

Aktuálně v OKD pracuje i se zaměstnanci z dodavatelských firem. Během roku jejich počet klesl zhruba o 1500. Největší podíl na tom měli pracovníci ze zavíraného Dolu Paskov, k němuž patřily šachty ve Staříči a Chlebovicích či úpravna uhlí v Paskově a odkud odešlo přes 1100 lidí. Uzavřením Dolu Paskov zároveň končí těžba černého uhlí v ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru.

Reorganizační plán OKD předpokládá, že se postupně budou utlumovat další doly. V roce 2018 měly přijít na řadu doly Darkov a Lazy a v roce 2021 ČSA. Těžba uhlí by v kraji definitivně měla skončit útlumem Dolu ČSM v roce 2023. Vzhledem k časovému skluzu při schvalování plánu ale není jasné, zda se tento harmonogram nezmění, termíny mohou ovlivnit také podmínky na trhu s uhlím. Podle dřívějších informací by z dolů Darkov a Lazy mělo odejít více než 2000 lidí.

Reorganizační plán dále předpokládá, že doly a provozní majetek firmy přejdou do nové společnosti OKD Nástupnická, jejíchž 100 procent akcií získá za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli. Evropská komise tento měsíc potvrdila, že státní podnik Prisko může OKD Nástupnickou převzít, aniž by tím vznikly obavy z narušení hospodářské soutěže. S útlumem dolů pomůže Prisku další státní podnik Diamo. Schválení reorganizačního plánu dlouhodobě podporovaly i odbory.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se Češi jmenují? Vede Novák a Svoboda, žije tu i Blabla, Šuk, Možná…

22.01.2018 10:03 V České republice žije více než 10 milionů lidí. Ti se dohromady dělí o více než 400 tisíc příjmení…

Binec v účetnictví: Ministerstvo pro místní rozvoj udělalo chyby v řádu…

22.01.2018 08:28 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a…

Česko je rájem e-shopů. Do online prodeje vstupují kamenné obchody

21.01.2018 10:46 Praha - V Česku je v přepočtu na obyvatele již nyní nejvíce e-shopů v Evropě a jejich počet dál…

Prodej sudového vína? Strašení novým zákonem bylo zbytečné, vinotéky…

21.01.2018 10:24 Praha - Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) bylo v ČR na konci loňského roku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama