Pozor na polská jablka z Makra. Inspekce odhalila zakázaný pesticid

Praha - V rámci průběžných kontrol přítomnosti cizorodých látek v potravinách zjistila Potravinářská inspekce přítomnost zakázaného pesticidu propargit v šarži jablek červených Gloster, země původu: Polsko. Rozbor potvrdil kontaminaci propargitem v koncentraci 0,043 mg/kg.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Inspektoři vzorek odebrali v provozovně společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. v Olomouci. Pesticid propargit je v Evropské unii kvůli nežádoucím vedlejším účinkům zakázaný, uvedl dnes mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Za poslední tři měsíce jde o třetí zjištěnou dodávku polských jablek, která obsahovala buď zakázané pesticidy nebo v nich bylo nadlimitní množství těchto látek. Jednou šlo o odrůdu Šampion, podruhé o odrůdu Prince. Aktuální zjištění u odrůdy Gloster hovoří o koncentraci propargitu 0,043 miligramu na kilogram jablek.

SZPI s prodejcem zahájí správní řízení o uložení sankce a také vkládá informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

Makro oznámilo, že s dotyčným pěstitelem ukončilo spolupráci. Zákazníci mohou dotčená jablka vrátit a dostanou peníze zpět, jde o šarži jablek 47/02. "Prodáváme už pouze jablka od polských dodavatelů, kteří poskytli výsledky testů na pesticidy. I nadále budeme požadovat doklady o rozboru s uvedením odrůdy a čísla partie dodávky. Číslo protokolu bude nově uvedeno i na etiketě každého výrobku. Zároveň jsme zvýšili frekvenci interní kontroly pesticidů u daných komodit," uvedla vedoucí oddělení kvality Marta Nováková.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibylo lidí, jejichž domácnosti vycházejí s příjmy

16.03.2018 12:31 Praha - Hodnocení hospodaření vlastní domácnosti se v Česku od roku 2016 opět zlepšilo a podíl lidí…

Platební bilance Česka byla ve 4.čtvrtletí ve schodku 682 milionů

16.03.2018 10:55 Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky…

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta

16.03.2018 10:17 Praha - Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické…

Nový jaderný blok si zaplatí ČEZ? Babišova představa je fikcí, spustil…

15.03.2018 14:52 Aktualizováno Praha - Vladimír Dlouhý zkritizoval premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Představa o tom, že si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama