Jablka z Polska? Problém je vážný. Čeští ovocnáři budou chtít více kontrol

Praha - Čeští ovocnáři se chystají vyzvat úřady, aby zavedly kontroly jablek dovážených z Polska. Zatím poslední případ zdravotní závadnosti potvrdila laboratorní analýza SZPI v pondělí u odrůdy Gloster.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Polsko je největším producentem jablek v Evropě a také jejich největším dovozce do ČR. "Pokud ty případy budou nadále přibývat, nezbude nám než vyzvat státní orgány, aby se zamyslely nad tím, aby každá dodávka polských jablek měla certifikát a byla schopná spotřebiteli garantovat, že jablka jsou nezávadná," řekl na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Spotřebitelé podle něj mohou kvůli závadným polským plodům obecně ztratit důvěru v konzumaci jablek.

Polsko má podle ovocnářů zřejmě systémový problém se zajištěním zdravotní nezávadnosti jablek. "Kontroly dovážených jablek se zatím dělají jen na malém vzorku a nejsou schopné vše postihnout," míní Ludvík. Podle ovocnářů by kontrolní úřady měly, pokud možno, testovat každou šarži jablek dovážených z Polska na český trh.

Zatím poslední případ závadných jablek z Polska byl u odrůdy Gloster. Analýza odhalila pesticid propargit, který je v Evropské unii kvůli nežádoucím vedlejším účinkům zakázaný. Od konce loňského listopadu jde o třetí zjištěnou dodávku polských jablek, která obsahovala buď zakázané pesticidy nebo v nich bylo nadlimitní množství těchto látek. Jednou šlo o odrůdu Šampion, podruhé o odrůdu Prince. V jablkách bylo nadlimitní množství pesticidu chlorpyrifos. Ten je v Česku i Polsku pro použití v ovocnářství podle Ludvíka zakázaný.

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martin Klanica ovocnářům řekl, že inspekce se bude polským jablkům důsledněji věnovat. A to zejména po posledním případu, kdy laboratorní analýza v Makru prodávané odrůdy Gloster z Polska odhalila pesticid propargit, který je v Evropské unii kvůli nežádoucím vedlejším účinkům zakázaný.

"Polsko skutečně začíná být vážný problém," řekl Klanica. V monitoringu polských jablek bude inspekce podle něj pokračovat, nevyloučil přijetí "ráznějších kroků".

Česko je svou produkcí konzumních jablek soběstačné z necelé poloviny a bez dovozu se neobejde. Za loňský rok se objem dovozu odhaduje téměř 90.000 tun, za Polskem jsou hlavními dovozci Itálie a Nizozemsko.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi v dluhové pasti: Experti zavrhli sedmiletou variantu oddlužení…

24.05.2018 16:59 Praha - Z takzvané oddlužovací novely insolvenčního zákona bude zřejmě odstraněna sedmiletá…

GDPR vyjde české firmy na 25 miliard, stát nechal podnikatele na holičkách

24.05.2018 16:14 Praha - Zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které začne platit od pátku,…

V představenstvu ČEPS bude Jakub Skavroň, Babišův člověk

24.05.2018 16:08 Praha - Novým členem představenstva provozovatele tuzemské přenosové soustavy ČEPS se od června…

Vlak, auto nebo bus? Čím se po Česku cestuje nejlevněji a nejrychleji

24.05.2018 12:36 Každý má svůj oblíbený dopravní prostředek. Někdo rád jezdí autobusem, jiný miluje zvuk vlaku a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama