Jablka z Polska? Problém je vážný. Čeští ovocnáři budou chtít více kontrol

Praha - Čeští ovocnáři se chystají vyzvat úřady, aby zavedly kontroly jablek dovážených z Polska. Zatím poslední případ zdravotní závadnosti potvrdila laboratorní analýza SZPI v pondělí u odrůdy Gloster.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Polsko je největším producentem jablek v Evropě a také jejich největším dovozce do ČR. "Pokud ty případy budou nadále přibývat, nezbude nám než vyzvat státní orgány, aby se zamyslely nad tím, aby každá dodávka polských jablek měla certifikát a byla schopná spotřebiteli garantovat, že jablka jsou nezávadná," řekl na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Spotřebitelé podle něj mohou kvůli závadným polským plodům obecně ztratit důvěru v konzumaci jablek.

Polsko má podle ovocnářů zřejmě systémový problém se zajištěním zdravotní nezávadnosti jablek. "Kontroly dovážených jablek se zatím dělají jen na malém vzorku a nejsou schopné vše postihnout," míní Ludvík. Podle ovocnářů by kontrolní úřady měly, pokud možno, testovat každou šarži jablek dovážených z Polska na český trh.

Zatím poslední případ závadných jablek z Polska byl u odrůdy Gloster. Analýza odhalila pesticid propargit, který je v Evropské unii kvůli nežádoucím vedlejším účinkům zakázaný. Od konce loňského listopadu jde o třetí zjištěnou dodávku polských jablek, která obsahovala buď zakázané pesticidy nebo v nich bylo nadlimitní množství těchto látek. Jednou šlo o odrůdu Šampion, podruhé o odrůdu Prince. V jablkách bylo nadlimitní množství pesticidu chlorpyrifos. Ten je v Česku i Polsku pro použití v ovocnářství podle Ludvíka zakázaný.

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martin Klanica ovocnářům řekl, že inspekce se bude polským jablkům důsledněji věnovat. A to zejména po posledním případu, kdy laboratorní analýza v Makru prodávané odrůdy Gloster z Polska odhalila pesticid propargit, který je v Evropské unii kvůli nežádoucím vedlejším účinkům zakázaný.

"Polsko skutečně začíná být vážný problém," řekl Klanica. V monitoringu polských jablek bude inspekce podle něj pokračovat, nevyloučil přijetí "ráznějších kroků".

Česko je svou produkcí konzumních jablek soběstačné z necelé poloviny a bez dovozu se neobejde. Za loňský rok se objem dovozu odhaduje téměř 90.000 tun, za Polskem jsou hlavními dovozci Itálie a Nizozemsko.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunismus před komunismem? Ideály sahají dál než k marxismu-leninismu

24.02.2018 09:40 Ideály společného vlastnictví a společnosti bez sociálních rozdílů sahají hlouběji než k hlavním…

Češi a půjčky? Riziko, ale přirozené, ukázal průzkum

23.02.2018 19:46 Praha - Drtivá většina Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, myslí si to 87 procent lidí.…

Díra v rozpočtu EU: Juncker žádá vyšší příspěvky členských zemí

23.02.2018 15:28 Aktualizováno Brusel - Pro vyšší příspěvky členských zemí do rozpočtu EU po roce 2020 se před začátkem summitu 27…

Ťok taxikářům slíbil kulatý stůl s poslanci

23.02.2018 13:06 Praha - Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) chce uspořádat ve Sněmovně kulatý stůl, kde by se zástupci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama