Česko je rájem e-shopů. Do online prodeje vstupují kamenné obchody

Praha - V Česku je v přepočtu na obyvatele již nyní nejvíce e-shopů v Evropě a jejich počet dál poroste. Stále více kamenných řetězců začíná prodávat on-line. Loni to byl například Lidl, Humanic, IKEA, letos začne přes internet prodávat dm drogerie.

Přidejte svůj názor

Nakupujete na internetu?

Od roku 2013 počet e-shopů stagnoval. Loni jich v ČR ale přibylo meziročně 3900 na celkem 40.100.

"Kromě obecně dobré situace v české ekonomice hlásí vstup do on-line také zavedené kamenné firmy, což motivuje i ostatní," uvedl ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman. "Letos očekávám meziroční nárůst o 5,4 procenta. Předpokládám, že růst bude pokračovat a do tří let počet e-shopů přesáhne 50.000," dodal šéf společnosti Shoptet Miroslav Uďan.

Založit si e-shop je díky kvalitním dodavatelům e-shopových řešení stále jednodušší. "Za nárůstem vždy stojí naděje podnikatelů (ale často jen podnikavců), že vstoupí na trh, kde uspějí. Toto se ovšem ve většině případů nestane a ze spousty nových e-shopů uspěje v těžkém internetovém prostředí jen absolutní minimum," upozornil výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

"I malí živnostníci a obchodníci vědí, že prezentace zboží na internetu je velmi důležitá, a přesunují se se svojí nabídkou také tam. Na internetu se už dávno nepohybují jenom mladí lidé zvyklí na online život téměř se vším všudy, ale i starší lidé nebo senioři," dodal Braverman.

Podle údajů E-commerce Europe za rok 2016 patří ČR mezi země s největším podílem on-line nákupů v Evropě. Žebříček vede Dánsko s podílem 24 procent, na druhém místě je Británie (20,9 pct). Následují Německo (11,2 pct), Irsko (10,2 pct) a Česko. Nejmenší podíl v maloobchodu mají e-shopy v Bulharsku, kde to je 1,3 procenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunismus před komunismem? Ideály sahají dál než k marxismu-leninismu

24.02.2018 09:40 Ideály společného vlastnictví a společnosti bez sociálních rozdílů sahají hlouběji než k hlavním…

Češi a půjčky? Riziko, ale přirozené, ukázal průzkum

23.02.2018 19:46 Praha - Drtivá většina Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, myslí si to 87 procent lidí.…

Díra v rozpočtu EU: Juncker žádá vyšší příspěvky členských zemí

23.02.2018 15:28 Aktualizováno Brusel - Pro vyšší příspěvky členských zemí do rozpočtu EU po roce 2020 se před začátkem summitu 27…

Ťok taxikářům slíbil kulatý stůl s poslanci

23.02.2018 13:06 Praha - Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) chce uspořádat ve Sněmovně kulatý stůl, kde by se zástupci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama