Protest pražských taxikářů proti Uberu skončil, opakovat se má v pátek

Praha - Protestující taxikáři vyjeli dnes kolem 13:30 ze Strahova. Ve smyčce přes centrum Prahy jezdili dvě hodiny. Stejný protest se bude opakovat i v pátek. Vozů se na parkoviště u stadionu podle organizátorů sjelo 1800 až 2000, magistrát uvádí číslo 1400 aut. Protest je namířen proti vládě a ministerstvům, která prý nic nedělají ve věci Uberu a dalších služeb.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Taxi

Ve 13:45 první vozy dojely Ječnou ulicí na náměstí I. P. Pavlova, o 20 minut později se tam objevila i auta ve směru z Holešovic. Podle zpravodaje ČTK jela kolona téměř krokem. Policie kvůli pomalé jízdě mezi hlavním nádražím a I. P. Pavlova zastavila dvě auta taxi, která vedla jednu z kolon ve směru právě od Hlávkova mostu.

Policie uvedla, že řidiče taxi zastavila pro podezření z bezdůvodně pomalé jízdy. "V tuto chvíli je v centru metropole běžný provoz. Nicméně i tak žádáme motoristy, aby do centra nejezdili vozidly," napsala ve 14:15 na webu. O protestu se motoristé dočtou i na světelných informačních tabulích u pražských silnic.

Část řidičů už opouští protest. Několik desítek řidičů se vrátilo na místo dopoledního srazu u strahovského stadionu. Organizátoři podle zpravodaje ČTK vyčkají, až na parkoviště na Strahově dorazí z centra metropole vyšší počet protestujících řidičů taxi. Dnešní akci pak chtějí zhodnotit a ukončit.

Obdobný protest chtějí pořadatelé uspořádat i v pátek. Doufají v ještě vyšší účast řidičů taxi. Na Strahově, kde začala a skončila i dnešní akce, se chtějí sjet ve 12:00, řekli novinářům. O hodinu a půl později by vyrazili do centra, přičemž trasa se proti dnešku asi změní. Taxikáři ale předtím zřejmě zopakují výzvu, aby za nimi přijeli jednat členové vlády. Dnes s ní neuspěli a vyjeli do centra. V pátek pravděpodobně doručí petici na úřad vlády.

"Musím přiznat, že jsme zvažovali, jestli za taxikáři dnes pojedeme, ale k ničemu by to nevedlo. Scházíme se pravidelně zhruba každých 14 dní, a dnešní protest proto považuji za nešťastný. Taxikáři si berou jako rukojmí obyvatele Prahy," uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Řečnice před shromážděním na Strahově dopoledne uvedla, že taxikáři jsou i řidiči, kteří provozují přepravní služby prostřednictvím digitálních platforem. Proto by měli podle ní splňovat stejné zákonné podmínky.

"Ministerstvo dokončuje návrh legislativních změn, které srovnají podmínky pro taxi a služby typu Uber," uvedl Ťok. Připravovaná novela počítá mimo jiné s tím, že by taxikáři mohli stejně jako řidiči Uberu využívat mobilní aplikaci, čímž by se podle ministerstva srovnalo podnikatelské prostředí.

Proti protestu se vyjádřila i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Zejména proti pražskému magistrátu byly namířeny loňské protesty u ruzyňského letiště. "Nevím, v jaké realitě ti lidé žijí, ale tím, že budou blokovat Prahu, se jejich pozice nevylepší a spíše to bude mít opačný efekt," uvedla v pondělí. Dnešní protest míří primárně na vládu a ministerstva, uvádějí taxikáři.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

"Na dostupnou dopravu od Uberu, která se dá objednat jedním kliknutím, dnes v Praze spoléhá už přes 270.000 cestujících a prostřednictvím naší aplikace si vydělávají tisíce řidičů. Chceme spolupracovat s městem, aby se služba rozvíjela, a dalšími zúčastněnými stranami a najít nejvhodnější řešení jak pro město, tak i pro uživatele," uvedla mluvčí Uberu Miroslava Jozová. Dodala, že aplikace jako Uber přispívají k omezení dopravních zácep, zlepšují kvalitu ovzduší ve městech a snižují potřebu parkovacích míst.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi a půjčky? Riziko, ale přirozené, ukázal průzkum

23.02.2018 19:46 Praha - Drtivá většina Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, myslí si to 87 procent lidí.…

Díra v rozpočtu EU: Juncker žádá vyšší příspěvky členských zemí

23.02.2018 15:28 Aktualizováno Brusel - Pro vyšší příspěvky členských zemí do rozpočtu EU po roce 2020 se před začátkem summitu 27…

Ťok taxikářům slíbil kulatý stůl s poslanci

23.02.2018 13:06 Praha - Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) chce uspořádat ve Sněmovně kulatý stůl, kde by se zástupci…

Češi si s OH nejčastěji marketingově spojují Škodu a Prazdroj

23.02.2018 12:25 Praha - Jak ukázal průzkum Asociace komunikačních agentur, v souvislosti s olympiádou si Češi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama