Jsme ostudou Evropy? V zahraničí si posvítili na Česko

Češi nedbají o svoje životní prostředí a zamořují tím jak svou zemi, tak i celou Evropu. Ukázaly to údaje několika světových organizací, které se shodují, že v Evropě patříme mezi ty nejtoxičtější země.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Česká republika

Ekologové pravidelně porovnávají desítky zemí celého světa a upozorňují na ty, které nedbají o své životní prostředí. Patří mezi ně i Česká republika, která se s několika dalšími řadí mezi ty nejhorší v Evropě.

Odborníci hodnotí země na základě pěti enviromentálních faktorů, kterými jsou spotřeba energie na jednoho obyvatele, emise oxidu uhličitého ze spalování paliv, úroveň znečištění ovzduší, úmrtí způsobené znečištěným vzduchem a produkce energie z obnovitelných zdrojů. 

V celosvětovém měřítku dopadly podle dostupných údajů nejhůře Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Turkmenistán, Libye, Kazachstán a nakonec Trinidad a Tobago.

Naopak nejméně znečišťují svět země, kde průmysl není tak rozvinutý a automobilová doprava není úplnou samozřejmostí. Jsou to například Keňa, Tanzanie, Etiopie, Mosambik, Kamerun, Zambie, Indonésie, Zimbabwe, Brazílie a Kongo.

Z údajů, které poskytují Mezinárodní energetická agentura (IEA) a Světová zdravotnická organizace (WHO) vyplývá, že i v rámci Evropy lze nalézt země, které o své prostředí přílišně nedbají. Nejhůře je na tom Lucembursko, Bulharsko a Bosna a Hercegovina. V těsném závěsu se nachází Česká republika, Slovensko, Rusko a Bělorusko.

Na druhé straně žebříčku se nachází Španělsko, Portugalsko Francie a Švédsko. Poměrně malé znečištění produkuje také Velká Británie a Itálie. Německo, Norsko, Finsko a některé další země se nachází zhruba uprostřed pomyslného žebříčku.

Podle odborníků není radno míru znečištění podceňovat. Projeví se totiž v klimatických změnách, které by mohly mít katastrofální následky pro naši planetu. Ostatně ty už se postupně projevují, poslední roky byly totiž nejteplejší za posledních 115 let.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi a půjčky? Riziko, ale přirozené, ukázal průzkum

23.02.2018 19:46 Praha - Drtivá většina Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, myslí si to 87 procent lidí.…

Díra v rozpočtu EU: Juncker žádá vyšší příspěvky členských zemí

23.02.2018 15:28 Aktualizováno Brusel - Pro vyšší příspěvky členských zemí do rozpočtu EU po roce 2020 se před začátkem summitu 27…

Ťok taxikářům slíbil kulatý stůl s poslanci

23.02.2018 13:06 Praha - Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) chce uspořádat ve Sněmovně kulatý stůl, kde by se zástupci…

Češi si s OH nejčastěji marketingově spojují Škodu a Prazdroj

23.02.2018 12:25 Praha - Jak ukázal průzkum Asociace komunikačních agentur, v souvislosti s olympiádou si Češi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama