Dočkají se Češi rychlovlaků a nových dálnic? Novela má být schválena do června

Praha - Novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury by mohla být schválena do konce května. Aktuálně se řeší hlavně problém předběžné držby pozemků i jejich zpřístupnění pro přípravné práce. Za jednu z priorit ve stavebnictví označil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) také rekonstrukci silnic druhých a třetích tříd.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"Návrh novely zákona podali poslanci, v současnosti je v prvním čtení. Do druhého čtení by měl jít 9. dubna. Doufejme, že do konce května bude schválena. V současné době řešíme hlavně problém předběžné držby," uvedl dnes Babiš na konferenci Fórum českého stavebnictví. Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) by mohla změna zákona urychlit stavby až o třetinu.

Nová zákonná úprava obsahuje přílohu, která stanovuje, že se má vztahovat na 17 vyjmenovaných dálnic a na dvě silnice první třídy, které na dálniční tahy navazují. Měly by se týkat také 15 železničních tratí, železničních uzlů v Praze, Brně a v Ostravě a čtyř plánovaných vysokorychlostních tratí. Z debaty poslanců však vyplynulo, že o rozsahu tohoto seznamu se ještě povedou jednání.

Hlavní novinkou předlohy je uzákonění předběžné držby pozemku pro stavby se seznamu. O rozhodnutí by mohl investor požádat při vyvlastňovacím řízení, aby na něm mohl rychle zahájit stavební práce. Investor by tedy už musel mít pravomocné stavební povolení.

V rozpočtu pro příští rok chce vláda podle Babiše zajistit peníze také na opravu silnic druhých a třetích tříd. Premiér rovněž zopakoval, že je potřeba zmapovat všechny potenciální investice v zemi od úrovně starostů, přes hejtmany až po ministry. Podle Babiše by to byly stavby za stovky miliard korun. "Je potřeba například investovat do startovacích bytů či školek. Obcím je na to třeba připravit investiční program a dotace, také do domovů seniorů. Je nutné postavit i zhruba 450 kilometrů dopravních obchvatů za 130 miliard korun. Na stole je také 8,5 miliardy korun pro rekonstrukce nemocnic," dodal premiér.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibylo lidí, jejichž domácnosti vycházejí s příjmy

16.03.2018 12:31 Praha - Hodnocení hospodaření vlastní domácnosti se v Česku od roku 2016 opět zlepšilo a podíl lidí…

Platební bilance Česka byla ve 4.čtvrtletí ve schodku 682 milionů

16.03.2018 10:55 Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky…

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta

16.03.2018 10:17 Praha - Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické…

Nový jaderný blok si zaplatí ČEZ? Babišova představa je fikcí, spustil…

15.03.2018 14:52 Aktualizováno Praha - Vladimír Dlouhý zkritizoval premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Představa o tom, že si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama