Celní válka mezi USA a EU? Dopady by pocítil i český autoprůmysl

Praha - Americký prezident Donald Trump v noci oznámil uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, které vstoupí v platnost za 15 dní. Dopady tohoto kontroverzního opatření by mohli pocítilt i čeští exportéři, zejména v odvětví automobilového průmyslu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Průmysl

Podle Ocelářské unie sice USA nejsou pro české oceláře významným trhem, směřují tam méně než tři procenta vývozu, nicméně Amerika je největším světovým dovozcem oceli. Takže všechna ocel, která bude "vytěsněna" z Ameriky zamíří do Evropy, a to i za cenu dumpingu.

"Toho se bojíme, protože EU je pro nás naprosto stěžejním trhem, a dovozy do EU se již dnes zvyšují. Prapůvodní příčinou problémů v americkém ocelářství je nadbytečná kapacita a státní průmyslová politika v zemích jako je Čína, Irán apod. Bohužel, prezident Trump s vaničkou vylévá i dítě a problém řeší na úkor spojenců jako je Kanada či EU, kteří nepoužívají neférové obchodní praktiky," řekl statutární ředitel Ocelářské unie Daniel Urban.

Také podle Svazu průmyslu a dopravy opatření ohrožuje hlavně české oceláře. České ocelářské firmy loni vyvezly do USA zboží za 200 milionů dolarů (4,1 miliardy Kč). Jde například o železné a ocelové trouby a profily.

Rizikem je také, zda by se cla do USA týkala i dalších komodit, např. aut. Největším obchodním partnerem ČR je Německo, které výrobky finalizuje i z českých subdodávek. "Pokud by USA zavedly clo na automobily z Evropy, dolehlo by to na české subdodavatele komponentů pro automobilový průmysl, protože čtvrtina exportu automobilů z celé EU míří právě do USA," dodal Miroslav Diro z Hospodářské komory. České firmy loni vyvezly do USA zboží za téměř 88 miliard korun. Celní válku by pocítili hlavně výrobci autodílů.

Podle ministra průmyslu Tomáše Hünera (za ANO) jedna z dohod Světové obchodní organizace státům dovoluje kompenzovat jednostranně přijatá ochranářská opatření. "Otevíráme na evropské úrovni diskusi o tom, jak ochránit evropský trh a produkci našich výrobců. Česká republika v každém případě bude trvat na tom, aby byla přijata jen taková opatření, která zabrání dalšímu narušení unijního trhu, ale současně nebudou na úkor zájmů průmyslu," sdělil ČTK Hüner.

Podle Asociace exportérů Trump s největší pravděpodobností odstartoval obchodní válku zejména mezi USA a EU, ale i dalšími světovými producenty obou komodit. "V této chvíli si americký prezident pravděpodobně neuvědomil konečné dopady svého rozhodnutí, které může, a s největší pravděpodobností i reálně přinese, zvýšení nákladů pro americký těžební průmysl. Toto se pak projeví v ceně ropy a následně i pohonných hmot. A cena pohonných hmot ovlivňuje téměř vše. Navíc toto opatření vyvolá řadu protiopatření," uvedl místopředseda asociace Otto Daněk.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibylo lidí, jejichž domácnosti vycházejí s příjmy

16.03.2018 12:31 Praha - Hodnocení hospodaření vlastní domácnosti se v Česku od roku 2016 opět zlepšilo a podíl lidí…

Platební bilance Česka byla ve 4.čtvrtletí ve schodku 682 milionů

16.03.2018 10:55 Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky…

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta

16.03.2018 10:17 Praha - Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické…

Nový jaderný blok si zaplatí ČEZ? Babišova představa je fikcí, spustil…

15.03.2018 14:52 Aktualizováno Praha - Vladimír Dlouhý zkritizoval premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Představa o tom, že si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama