O majetek Sklo Bohemia usiluje 13 zájemců, výrobu chtějí obnovit tři

Praha - Třináct nabídek na odkup majetku zkrachovalé sklářské firmy Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou budou posuzovat zástupci věřitelského výboru. Řekla to v úterý po otevření obálek s nabídkami insolvenční správkyně podniku Helena Horová.

Přidejte svůj názor

„Většina ze zájemců ale usiluje jen o dílčí část majetku skláren,“ upozornila. Podle ní registrují tři vážné zájemce, kteří chtějí obnovit výrobu. Zájemce o koupi celého podniku nebo jeho části musel složit jistinu ve výši 15 milionů korun. Pokud vyhraje a nabídnutou kupní cenu nezaplatí, jistina propadne ve prospěch věřitelů.

Vyhodnocování nabídek zřejmě potrvá několik dnů. „Zatím jsme si neurčili termín dalšího jednání věřitelského výboru,“ poznamenala Horová. Po zkušenostech z prodeje jiných závodů ze zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus může rozhodování věřitelského výboru trvat i několik týdnů. Záležet bude především na postoji věřitelských bank. V předchozích případech jim totiž připadaly nabídnuté ceny nízké a dalším jednáním se zájemci se snažily o jejich navýšení. V případě porcelánek - Karlovarský porcelán a Concordia, uspěly, u Skláren Bohemia z Poděbrad nikoliv.

Společnost Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou je v insolvenčním řízení od 22. září minulého roku a v konkursu od 28. listopadu. Společnost Sklo Bohemia, která zaměstnávala kolem 1 200 lidí, byla producentem olovnatého křišťálu. Ve firmě se nevyrábí od konce září minulého roku.

Sklo Bohemia je součástí zkrachovalého holdingu Bohemia Crystalex Trading, jemuž věřitelské banky poskytly v roce 2001 na refinancování úvěrů 5,2 miliardy korun. Holding za to ručil majetkem všech svých výrobních podniků. Do vyhlášení insolvenčního řízení holding splatil 2,3 miliardy korun. Zbývající peníze chtějí banky získat z konkurzu a vzhledem k tomu, že se jedná o zajištěné věřitele, pohledávky ostatních, včetně zaměstnanců, budou uspokojené jen v minimální míře.

Témata: Sklárny Bohemia
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama