O majetek Sklo Bohemia usiluje 13 zájemců, výrobu chtějí obnovit tři

Praha - Třináct nabídek na odkup majetku zkrachovalé sklářské firmy Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou budou posuzovat zástupci věřitelského výboru. Řekla to v úterý po otevření obálek s nabídkami insolvenční správkyně podniku Helena Horová.

Přidejte svůj názor

„Většina ze zájemců ale usiluje jen o dílčí část majetku skláren,“ upozornila. Podle ní registrují tři vážné zájemce, kteří chtějí obnovit výrobu. Zájemce o koupi celého podniku nebo jeho části musel složit jistinu ve výši 15 milionů korun. Pokud vyhraje a nabídnutou kupní cenu nezaplatí, jistina propadne ve prospěch věřitelů.

Vyhodnocování nabídek zřejmě potrvá několik dnů. „Zatím jsme si neurčili termín dalšího jednání věřitelského výboru,“ poznamenala Horová. Po zkušenostech z prodeje jiných závodů ze zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus může rozhodování věřitelského výboru trvat i několik týdnů. Záležet bude především na postoji věřitelských bank. V předchozích případech jim totiž připadaly nabídnuté ceny nízké a dalším jednáním se zájemci se snažily o jejich navýšení. V případě porcelánek - Karlovarský porcelán a Concordia, uspěly, u Skláren Bohemia z Poděbrad nikoliv.

Společnost Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou je v insolvenčním řízení od 22. září minulého roku a v konkursu od 28. listopadu. Společnost Sklo Bohemia, která zaměstnávala kolem 1 200 lidí, byla producentem olovnatého křišťálu. Ve firmě se nevyrábí od konce září minulého roku.

Sklo Bohemia je součástí zkrachovalého holdingu Bohemia Crystalex Trading, jemuž věřitelské banky poskytly v roce 2001 na refinancování úvěrů 5,2 miliardy korun. Holding za to ručil majetkem všech svých výrobních podniků. Do vyhlášení insolvenčního řízení holding splatil 2,3 miliardy korun. Zbývající peníze chtějí banky získat z konkurzu a vzhledem k tomu, že se jedná o zajištěné věřitele, pohledávky ostatních, včetně zaměstnanců, budou uspokojené jen v minimální míře.

Témata: Sklárny Bohemia
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama