O majetek Sklo Bohemia usiluje 13 zájemců, výrobu chtějí obnovit tři

Praha - Třináct nabídek na odkup majetku zkrachovalé sklářské firmy Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou budou posuzovat zástupci věřitelského výboru. Řekla to v úterý po otevření obálek s nabídkami insolvenční správkyně podniku Helena Horová.

Přidejte svůj názor

„Většina ze zájemců ale usiluje jen o dílčí část majetku skláren,“ upozornila. Podle ní registrují tři vážné zájemce, kteří chtějí obnovit výrobu. Zájemce o koupi celého podniku nebo jeho části musel složit jistinu ve výši 15 milionů korun. Pokud vyhraje a nabídnutou kupní cenu nezaplatí, jistina propadne ve prospěch věřitelů.

Vyhodnocování nabídek zřejmě potrvá několik dnů. „Zatím jsme si neurčili termín dalšího jednání věřitelského výboru,“ poznamenala Horová. Po zkušenostech z prodeje jiných závodů ze zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus může rozhodování věřitelského výboru trvat i několik týdnů. Záležet bude především na postoji věřitelských bank. V předchozích případech jim totiž připadaly nabídnuté ceny nízké a dalším jednáním se zájemci se snažily o jejich navýšení. V případě porcelánek - Karlovarský porcelán a Concordia, uspěly, u Skláren Bohemia z Poděbrad nikoliv.

Společnost Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou je v insolvenčním řízení od 22. září minulého roku a v konkursu od 28. listopadu. Společnost Sklo Bohemia, která zaměstnávala kolem 1 200 lidí, byla producentem olovnatého křišťálu. Ve firmě se nevyrábí od konce září minulého roku.

Sklo Bohemia je součástí zkrachovalého holdingu Bohemia Crystalex Trading, jemuž věřitelské banky poskytly v roce 2001 na refinancování úvěrů 5,2 miliardy korun. Holding za to ručil majetkem všech svých výrobních podniků. Do vyhlášení insolvenčního řízení holding splatil 2,3 miliardy korun. Zbývající peníze chtějí banky získat z konkurzu a vzhledem k tomu, že se jedná o zajištěné věřitele, pohledávky ostatních, včetně zaměstnanců, budou uspokojené jen v minimální míře.

Témata: Sklárny Bohemia
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: O majetek Sklo Bohemia usiluje 13 zájemců, výrobu chtějí obnovit tři

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Pokuta 22 milionů za střet zájmů? Platit by měl Agrofert, myslí si asociace - anotační foto

Pokuta 22 milionů za střet zájmů? Platit by měl Agrofert, myslí si asociace

28.03.2017 19:26 Aktualizováno Praha - Podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) by případnou sankci 22 milionů korun kvůli…

Daňové přiznání na poslední chvíli? Pozor, podáním ale povinnosti nekončí - anotační foto

Daňové přiznání na poslední chvíli? Pozor, podáním ale povinnosti nekončí

28.03.2017 14:48 Aktualizováno Praha - Do odevzdání daňového přiznání v řádném termínu zbývá zhruba dvěma milionům podnikatelů pár…

ČT chce šéfovat 12 lidí. Přihlásil se i Dvořák, zájem má také exředitel Primy - anotační foto

ČT chce šéfovat 12 lidí. Přihlásil se i Dvořák, zájem má také exředitel…

28.03.2017 14:17 Praha - Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize se přihlásilo 12 zájemců…

Británie je poblázněná jednolibrovkou: You are in a queue - anotační foto

Británie je poblázněná jednolibrovkou: You are in a queue

28.03.2017 13:47 Londýn, Praha - Jste ve frontě. To se vám může ukázat, když se chcete na stránkách britské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama