Babiš dostal petici od pošťáků, požadují úhradu nákladů státem

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes dostal od odborářů České pošty petici za úhradu nákladů základních poštovních služeb státem. Podepsalo ji téměř 14.000 z 30.000 zaměstnanců podniku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Česká pošta

Česká pošta má podle autorů petice zákonem uložené povinnosti, které vzhledem k rozsahu a vysokým nákladům jsou pro ni velkou ekonomickou zátěží. Náklady ročně přesahují dvě miliardy korun, ale stát přispívá maximálně čtvrtinou. Česká pošta tak tyto ekonomicky nevýhodné služby hradí z velké části sama.

Nedostatek peněz pak nejvíce pociťují zaměstnanci, kteří pracují za nízké mzdy a často ve špatných pracovních podmínkách. Průměrná mzda zaměstnanců pošty je necelých 24.000 Kč, zatímco celorepublikový průměr byl loni zhruba 29.500 korun.

Pro zaměstnance České pošty je dle odborů nezbytné, aby stát spravedlivě přistupoval k poštovním službám obdobně jako k službám v autobusové a železniční dopravě a hradil také náklady na základní poštovní služby.

"Stávající výše limitu úhrady čistých nákladů na základní poštovní služby stanovená zákonem je nedostatečná a neporovnatelná s jinými odvětvími. Základní poštovní služby maximálně 0,5 miliardy Kč, Správa železniční a dopravní cesty 13 miliard Kč, České dráhy 14 miliard Kč, autobusoví dopravci 4,5 miliardy ročně. Pro změnu této situace je nezbytná úprava zákona o poštovních službách," uvedla předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunistický ministr slev? Nejedlý se ztrapňoval projevy o všem a ke všemu

22.04.2018 13:11 Aktualizováno Komunistická strana stihla za svou existenci nabídnout celou řadu nejpodivnějších kreatur. Dnes…

V Dukovanech skončila odstávka čtvrtého bloku

22.04.2018 11:59 Dukovany (Třebíčsko) - V jaderné elektrárně Dukovany dnes skončila po devíti dnech neplánovaná…

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

22.04.2018 10:24 Praha - Na 29 procent populace zná pojem sdílená ekonomika a přibližně čtvrtina alespoň nějakou…

Každý Čech by měl splatit 161 tisíc. Státní dluh opět vzrostl

20.04.2018 16:49 Praha - Státní dluh v letošním prvním čtvrtletí vzrostl proti konci roku 2017 zhruba o 87 miliard…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama