Podmínky ve zpracovatelském sektoru se zhoršují, index PMI klesl v Česku i eurozóně

Praha - Index PMI, který signalizuje podmínky ve zpracovatelském sektoru, klesl v březnu na 57,3 bodu z únorových 58,8 bodu. To je nejnižší hodnota za posledních šest měsíců. Český index tak následoval PMI v eurozóně, kde se aktivita v průmyslovém sektoru propadla na nejnižší úroveň za posledních čtrnáct měsíců.

Přidejte svůj názor

Průmysl

Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru zůstaly výrazně pozitivní, ač růst v sektoru zpomalil do největší míry od loňského září. První čtvrtletní výsledek pro rok 2018 (58,7 bodu) byl navíc jen o zlomek slabší než na konci roku 2017. Uvedla to dnes společnost IHS Markit.

"Postupné zpomalování tuzemského PMI, které do velké míry kopíruje poslední vývoj obdobných indikátorů v Německu či Eurozóně, naznačuje, že průmysl v příštích měsících mírně zvolní," řekl analytik ING Bank Jakub Seidler.

Vzhledem k pokračujícímu nedostatku pracovních sil zaměstnanost v březnu rostla nejpomaleji za půl roku. Pracovní příležitosti v sektoru stále přibývaly, ale některé firmy nebyly schopny najít vhodné kandidáty na zaplnění volných pozic.

V souladu s větší globální poptávkou i výroba českých zpracovatelských firem v březnu dále vzrostla. Tempo růstu bylo sice nejpomalejší za pět měsíců, ale stále prudké, a čtvrtletní průměr byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2011.

Podobně tomu bylo i u nových zakázek. Ty se zvýšily silným tempem, ač nejslabším za sedm měsíců. K růstu přispěla větší zákaznická poptávka, zejména ze stavebního a automobilového průmyslu. Rychleji vzrostly i objemy nových zakázek ze zahraničí. České výrobní firmy v březnu dále čelily rostoucím cenovým tlakům, způsobeným zejména vyššími cenami surovin.

Aktuální předpověď růstu průmyslové výroby od IHS Markit je 4,2 procenta v prvním čtvrtletí a čtyři procenta za 2018 jako celek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda o provedení práce? Poslanci v čele s Ferim navrhují změny

26.05.2018 20:41 Aktualizováno Praha - Hranice pro odvod zdravotního a sociálního pojištění z odměn z dohod o provedení práce by…

Babiš zavrhl vstup ČR do eurozóny, je spokojený s korunou. Pellegrini…

26.05.2018 17:58 Brno - Premiér v demisi Andrej Babiš dnes na festivalu Re:publika v Brně uvedl, že český vstup do…

KSČM chce zákaz reklamy na půjčky, sankce za porušení by byla vysoká

26.05.2018 10:48 Praha - Od příštího roku by mohla z televizních obrazovek, z rozhlasového vysílání, z novin a…

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně poklesl

26.05.2018 09:18 Praha - Počet velkých fúzí, které loni posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mírně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama