Expanze firem Křetínského souvisí s érou levných peněz, soudí analytici

Praha - Expanze firem miliardáře Daniela Křetínského, která se uskutečňuje prostřednictvím úvěrů, souvisí se současnou érou levných peněz. Aktuální koupě rozhlasových stanic není vzhledem k majetku Křetínského příliš rozsáhlá, shodli se dnes analytici oslovení ČTK. Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní, kupuje od Lagardére rozhlasové stanice v ČR, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. Prodejní cena činí 1,8 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Ekonomika, ilustrační fotografie

"Křetínský jede na tygrovi, ale zatím mu to vychází. Jeho agresivní expanzi opřené o enormní dluh nahrává současné prostředí historicky prakticky nejnižších úrokových sazeb. Jeho rozrůstající se impérium je tedy tak trochu také dítkem léta trvající politiky levných peněz, kterou realizují centrální banky," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. V neformální rovině Křetínskému při jednání s bankami podle Kovandy pomáhá i umně budované osobní PR, opřené částečně i o vlastní mediální síť, kterou nyní rozšiřuje.

Vzhledem k rozsáhlému majetku je pro Křetínského relativně jednoduché shánět financování pro nové investiční aktivity, doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Křetínský má podle něj dlouhou úvěrovou historii a kredit velmi schopného byznysmena. Pro rozvoj svých aktivit proto nemá problémy se sháněním peněz. Postupné navyšování finančních toků i růst celkové hodnoty majetku Křetínského umožňuje splácet staré závazky a uzavírat nové kontrakty, dodal.

František Bostl z poradenské společnosti Starteepo připomněl, že nákup českých medií českými miliardáři pokračuje. I přes obrovské transakční sumy však jde o relativně nízké investice v porovnáni s hlavními aktivitami těchto lidí. U Křetínskeho jde především o Evropský průmyslový holding (EPH), jehož hodnota se odhaduje na nižší stovky miliard korun. Akvizice médií v jednotkách miliard proto nejsou nic šokujícího - z pohledu svobody a objektivnosti českých médii je to však úplně něco jiného, upozornil Bostl.

Křetínský je podle podzimního žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem 50 miliard korun. Mimo jiné mu patří majoritní podíl v EPH, který je přední středoevropskou energetickou skupinou, když vlastní a provozuje zařízení v ČR, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Nyní drží 94 procent akcií holdingu. Podíl 31 procent v EPIF, klíčové dceřiné firmě holdingu, získal fond australské banky Macquarie. Vedle EPH je mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

CMI prostřednictvím svých dceřiných společnosti Czech News Center (CNC) a CN Invest dosud působila zejména v oblasti tisku. Vydává čtyři deníky, mezi nimi Blesk, Sport a Aha!, desítky časopisů, například týdeník Reflex nebo Svět motorů, a také webové tituly. Společnost vlastní i dvě tiskárny a je lídrem ve vydávání knih a distribuce tisku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunistický ministr slev? Nejedlý se ztrapňoval projevy o všem a ke všemu

22.04.2018 13:11 Aktualizováno Komunistická strana stihla za svou existenci nabídnout celou řadu nejpodivnějších kreatur. Dnes…

V Dukovanech skončila odstávka čtvrtého bloku

22.04.2018 11:59 Dukovany (Třebíčsko) - V jaderné elektrárně Dukovany dnes skončila po devíti dnech neplánovaná…

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

22.04.2018 10:24 Praha - Na 29 procent populace zná pojem sdílená ekonomika a přibližně čtvrtina alespoň nějakou…

Každý Čech by měl splatit 161 tisíc. Státní dluh opět vzrostl

20.04.2018 16:49 Praha - Státní dluh v letošním prvním čtvrtletí vzrostl proti konci roku 2017 zhruba o 87 miliard…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama