Tošovský: Šrotovné by v ČR mohlo být zavedeno na přelomu roku

Praha - Šrotovací prémie na nákup nového auta při likvidaci starého by mohly být vypláceny českým motoristům již na přelomu roku. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to v neděli sdělil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský (nez.).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Šrotovné, které je součástí vládního protikrizového plánu z pera ČSSD, schválila v polovině května poslanecká sněmovna. Podle ministra Tošovského je ale termín zavedení šrotovného stále předmětem jednání. "Prošlo to sněmovnou, musí to ještě do Senátu a k prezidentovi, následně návrh půjde do vlády," nastínil celý proces schvalování Tošovský. "Proces šrotovného máme připravený, termín ale není znám. Já sám se kloním k tomu, zavést toto opatření na přelomu roku," upřesnil Tošovský.

Podle ekonomů Jana Švejnara a Milana Zeleného ale šrotovné není šťastným řešením. "Já osobně bych šrotovné nedoporučoval. Všichni se shodujeme v tom, že automobilky musí mít nové výrobky. Šrotovné je ale nenutí k inovacím," namítá Zelený.

Se zavedením šrotovného nesouhlasí ani bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). "Šrotovné je ptákovina. ČSSD si jej vybraly jako vlajkovou loď proto, aby se o něm dlouho mluvilo," míní Říman.

Stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) ale ve šrotovném vidí záruku pracovních míst a pomoc zhruba 70 firmám, které vyrábějí komponenty do automobilů.

Ekonomové se obávají, že by šrotovné mohlo zvednout vlnu žádostí českých firem o přímou vládní finanční pomoc. Tato cesta, kterou zvolila například americká či německá vláda, by ale podle nich krizi jen prodloužila.

"Pouštění miliard do průmyslových podniků je dána tím, že si všichni v uplynulém půlroce zvykli na snadnost poskytování finančních injekcí bankovnímu sektoru. Zhroucení bankovního trhu by znamenalo hlubokou katastrofu, zhroucení některých podniků by ale takovou katastrofou nebylo," míní bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Podle něj by například krach největší americké automobilky General Motors pro spotřebitele nic neznamenal. Naopak na troskách podniku by mohl vzniknout podnik nový. "Injekce krizi prodlužují a možná i prohlubují," varoval Říman současnou vládu před přímou finanční pomocí místním automobilkám.

"Vláda je sice připravena pomoci čelit krizi, nečekejme ale mnoho strategických kroků," reagoval Tošovský. Podle něj úřednická vláda Jana Fischera uvažuje o krocích, které by podpořily drobné podnikatele, přímou finanční injekci pro vybrané podniky ale neplánuje.

"Zatím jsme nikdy vládu o žádnou finanční injekci nežádali, ani v období největší krize českého automobilového průmyslu v devadesátých letech. Situace v sektoru se navíc pomalu stabilizuje," odmítl spekulace, že by české automobilky mohly vládu požádat o finanční pomoc Antonín Šípek, ředitel Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Podle něj k oživení poptávky úplně stačí šrotovné, které již zavedly okolní země včetně Slovenska, a plánované zavedení tohoto systému v ČR.

Témata: šrotovné
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama