Třetina exekutorů nezákonně podniká

Praha - Soudním exekutorům zakazuje exekuční řád i etický kodex Exekutorské komory jinou výdělečnou činnost, přesto zhruba třetina exekutorů má nebo měla podle výpisu z obchodního rejstříku jiné podnikatelské aktivity.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo spravedlnosti podle informací deníku E15 řeší aktuálně několik případů, kdy exekutoři takto porušují zákon, totéž mnohokrát řešila samotná Exekutorská komora.

Nejčastějším předmětem podnikání exekutorů jsou činnosti spojené s realitami. To přitom může být nejvíc problematické, exekutoři jsou totiž navrhovateli dražeb nemovitostí.

Exekutoři o svém podnikání logicky příliš nechtějí hovořit. „To je dávno zastavené, ukončil jsem to ještě předtím, než jsem byl jmenován exekutorem, dál k tomu nemám co dodat,“ uvedl exekutor Milan Vlha. Ten je podle veřejných databází jednak členem dozorčí rady firmy Čechross, a také má vydán živnostenský list na realitní činnost. Další exekutor Ivo Nedbálek, který má podle výpisu koncesi na jméno IND-Ivo Nedbálek, realitní agentura, na vzkaz ani písemný dotaz neodpověděl. Stejně tak pražský exekutor Jan Pekárek, bývalý člen prezidia exekutorské komory. Ten je společníkem dvou společností s ručením omezeným, jednou z nich je Střešovická realitní. Spolu s šéfem svého úřadu Zdeňkem Beránkem pak vlastní firmu Group Business Holding s oprávněním na zprostředkovatelskou a poradenskou činnost, Beránek je jejím jednatelem.

Ministerstvo spravedlnosti nyní prošetřuje několik případů, kdy, jak říká mluvčí rezortu Jitka Zinke, „byl identifikován rozpor s ustanovením, jenž soudním exekutorům zakazuje být jinak výdělečně činný.“ Exekutorům hrozí kárné řízení, v němž mohou být až odvoláni.

Větší aktivitu chystá i exekutorská komora. „Nové orgány komory, včetně prezidia, hodlají tímto směrem zaměřit kontrolní činnost,“ uvedl člen prezidia komory Arnošt Hofman.

Témata: Exekuce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama