Třetina exekutorů nezákonně podniká

Praha - Soudním exekutorům zakazuje exekuční řád i etický kodex Exekutorské komory jinou výdělečnou činnost, přesto zhruba třetina exekutorů má nebo měla podle výpisu z obchodního rejstříku jiné podnikatelské aktivity.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo spravedlnosti podle informací deníku E15 řeší aktuálně několik případů, kdy exekutoři takto porušují zákon, totéž mnohokrát řešila samotná Exekutorská komora.

Nejčastějším předmětem podnikání exekutorů jsou činnosti spojené s realitami. To přitom může být nejvíc problematické, exekutoři jsou totiž navrhovateli dražeb nemovitostí.

Exekutoři o svém podnikání logicky příliš nechtějí hovořit. „To je dávno zastavené, ukončil jsem to ještě předtím, než jsem byl jmenován exekutorem, dál k tomu nemám co dodat,“ uvedl exekutor Milan Vlha. Ten je podle veřejných databází jednak členem dozorčí rady firmy Čechross, a také má vydán živnostenský list na realitní činnost. Další exekutor Ivo Nedbálek, který má podle výpisu koncesi na jméno IND-Ivo Nedbálek, realitní agentura, na vzkaz ani písemný dotaz neodpověděl. Stejně tak pražský exekutor Jan Pekárek, bývalý člen prezidia exekutorské komory. Ten je společníkem dvou společností s ručením omezeným, jednou z nich je Střešovická realitní. Spolu s šéfem svého úřadu Zdeňkem Beránkem pak vlastní firmu Group Business Holding s oprávněním na zprostředkovatelskou a poradenskou činnost, Beránek je jejím jednatelem.

Ministerstvo spravedlnosti nyní prošetřuje několik případů, kdy, jak říká mluvčí rezortu Jitka Zinke, „byl identifikován rozpor s ustanovením, jenž soudním exekutorům zakazuje být jinak výdělečně činný.“ Exekutorům hrozí kárné řízení, v němž mohou být až odvoláni.

Větší aktivitu chystá i exekutorská komora. „Nové orgány komory, včetně prezidia, hodlají tímto směrem zaměřit kontrolní činnost,“ uvedl člen prezidia komory Arnošt Hofman.

Témata: Exekuce
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Třetina exekutorů nezákonně podniká

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Pokuta 22 milionů za střet zájmů? Platit by měl Agrofert, myslí si asociace - anotační foto

Pokuta 22 milionů za střet zájmů? Platit by měl Agrofert, myslí si asociace

28.03.2017 19:26 Aktualizováno Praha - Podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) by případnou sankci 22 milionů korun kvůli…

Daňové přiznání na poslední chvíli? Pozor, podáním ale povinnosti nekončí - anotační foto

Daňové přiznání na poslední chvíli? Pozor, podáním ale povinnosti nekončí

28.03.2017 14:48 Aktualizováno Praha - Do odevzdání daňového přiznání v řádném termínu zbývá zhruba dvěma milionům podnikatelů pár…

ČT chce šéfovat 12 lidí. Přihlásil se i Dvořák, zájem má také exředitel Primy - anotační foto

ČT chce šéfovat 12 lidí. Přihlásil se i Dvořák, zájem má také exředitel…

28.03.2017 14:17 Praha - Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize se přihlásilo 12 zájemců…

Británie je poblázněná jednolibrovkou: You are in a queue - anotační foto

Británie je poblázněná jednolibrovkou: You are in a queue

28.03.2017 13:47 Londýn, Praha - Jste ve frontě. To se vám může ukázat, když se chcete na stránkách britské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama