Experti i politici chtějí zrušit omezení daňového zvýhodnění hypoték

Praha - Nemožnost dvojího refinancování úvěrů by mohla ze zákona zmizet. Návrh, jak by mohla změna příslušného zákona vypadat, připravuje společnost Hyposervis.

Přidejte svůj názor

Fixace úroků hypoték končí letos mnoha lidem, podle odhadů hypotečních makléřů se celkem může jednat o úvěry za sto miliard korun. Podle výkladu zákona o dani z příjmu fyzických osob od ministerstva financí ale mohou klienti refinancovat své úvěry jen jednou, aby následně mohli využít možnost odpočtu úroků od základu daně z příjmu.

Podle expertů i politiků oslovených týdeníkem Ekonom je ale toto ustanovení nesmyslné a s jeho změnou by neměli problém. "Klient by neměl být ve své snaze získat výhodnější podmínky financování limitován či ovlivňován zněním daňových zákonů," myslí si Jan Urban, šéf hypotečního makléře Simply.

Někteří oslovení odborníci navíc tvrdí, že už samotný výklad zákona je zavádějící a nejasný. Společnost Hyposervis dokonce připravuje návrh na drobnou úpravu zákona.

"Je to chyba v zákoně jejíž napravení bychom samozřejmě podpořili," řekl Ekonomu například šéf lidovců Cyril Svoboda, podobně se vyjádřili i zástupci ČSSD, ODS či Strany zelených. Pro je také bývalý ministr financí Pavel Mertlík, za jehož šéfování resortu byl zákon s touto poslaneckou úpravou, která podle některých prospívá pouze bankám a omezuje svobodu klientů, přijat.

Majitelé hypoték o problému druhého refinancování mnohdy vůbec nevědí. Za to, že poruší zákon, ale mohou být potrestáni pokutou.

Témata: hypotéky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama