Experti i politici chtějí zrušit omezení daňového zvýhodnění hypoték

Praha - Nemožnost dvojího refinancování úvěrů by mohla ze zákona zmizet. Návrh, jak by mohla změna příslušného zákona vypadat, připravuje společnost Hyposervis.

Přidejte svůj názor

Fixace úroků hypoték končí letos mnoha lidem, podle odhadů hypotečních makléřů se celkem může jednat o úvěry za sto miliard korun. Podle výkladu zákona o dani z příjmu fyzických osob od ministerstva financí ale mohou klienti refinancovat své úvěry jen jednou, aby následně mohli využít možnost odpočtu úroků od základu daně z příjmu.

Podle expertů i politiků oslovených týdeníkem Ekonom je ale toto ustanovení nesmyslné a s jeho změnou by neměli problém. "Klient by neměl být ve své snaze získat výhodnější podmínky financování limitován či ovlivňován zněním daňových zákonů," myslí si Jan Urban, šéf hypotečního makléře Simply.

Někteří oslovení odborníci navíc tvrdí, že už samotný výklad zákona je zavádějící a nejasný. Společnost Hyposervis dokonce připravuje návrh na drobnou úpravu zákona.

"Je to chyba v zákoně jejíž napravení bychom samozřejmě podpořili," řekl Ekonomu například šéf lidovců Cyril Svoboda, podobně se vyjádřili i zástupci ČSSD, ODS či Strany zelených. Pro je také bývalý ministr financí Pavel Mertlík, za jehož šéfování resortu byl zákon s touto poslaneckou úpravou, která podle některých prospívá pouze bankám a omezuje svobodu klientů, přijat.

Majitelé hypoték o problému druhého refinancování mnohdy vůbec nevědí. Za to, že poruší zákon, ale mohou být potrestáni pokutou.

Témata: hypotéky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama