Experti i politici chtějí zrušit omezení daňového zvýhodnění hypoték

Praha - Nemožnost dvojího refinancování úvěrů by mohla ze zákona zmizet. Návrh, jak by mohla změna příslušného zákona vypadat, připravuje společnost Hyposervis.

Přidejte svůj názor

Fixace úroků hypoték končí letos mnoha lidem, podle odhadů hypotečních makléřů se celkem může jednat o úvěry za sto miliard korun. Podle výkladu zákona o dani z příjmu fyzických osob od ministerstva financí ale mohou klienti refinancovat své úvěry jen jednou, aby následně mohli využít možnost odpočtu úroků od základu daně z příjmu.

Podle expertů i politiků oslovených týdeníkem Ekonom je ale toto ustanovení nesmyslné a s jeho změnou by neměli problém. "Klient by neměl být ve své snaze získat výhodnější podmínky financování limitován či ovlivňován zněním daňových zákonů," myslí si Jan Urban, šéf hypotečního makléře Simply.

Někteří oslovení odborníci navíc tvrdí, že už samotný výklad zákona je zavádějící a nejasný. Společnost Hyposervis dokonce připravuje návrh na drobnou úpravu zákona.

"Je to chyba v zákoně jejíž napravení bychom samozřejmě podpořili," řekl Ekonomu například šéf lidovců Cyril Svoboda, podobně se vyjádřili i zástupci ČSSD, ODS či Strany zelených. Pro je také bývalý ministr financí Pavel Mertlík, za jehož šéfování resortu byl zákon s touto poslaneckou úpravou, která podle některých prospívá pouze bankám a omezuje svobodu klientů, přijat.

Majitelé hypoték o problému druhého refinancování mnohdy vůbec nevědí. Za to, že poruší zákon, ale mohou být potrestáni pokutou.

Témata: hypotéky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama