Deficit vládního sektoru stoupne příští rok až na 5,1 procenta HDP

Praha - Deficit vládního sektoru stoupne v příštím roce až na 5,1 procenta hrubého domácího produktu. Uvedlo to v pátek ministerstvo financí ve svém fiskálním výhledu České republiky.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo chce udržet příští rok deficit státního rozpočtu maximálně ve výši 166 miliard korun a jeho výši v dalších letech postupně snižovat na 164 miliard v roce 2011 a na 158 miliard v roce 2012, kdy by měl deficit dosáhnout 4,3 procenta HDP.

Podle ministerstva tak hrozí, že Evropská unie povede s Českou republikou proceduru při nadměrném schodku. Tu už s Českem unie vedla, ale díky příznivému výsledku hospodaření v roce 2007 ji ukončila. „Je zřejmé, že při současném nastavení fiskální politiky se ČR do této procedury v průběhu roku 2009 vrátí. Také snížení strukturálního vládního deficitu na jedno procento HDP do roku 2012, ke kterému se ČR zavázala v rámci fiskálních pravidel EU, nebude, při platné metodice výpočtu strukturálního salda, dosaženo. Otevřenou otázkou tak zůstává, zda navržené tempo fiskální konsolidace bude, vzhledem k vysoké úrovni deficitů, považováno za dostatečné,“ uvedlo ministerstvo financí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 13:38 Aktualizováno Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří do koncernu…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama