Česko v sobotu slaví den daňové svobody

Praha - Liberální institut za použití nejnovějších odhadů vývoje HDP vypočetl na sobotu den daňové svobody. Uvedlo to Centrum pro studium ekonomické svobody.

Přidejte svůj názor

Kvůli ekonomické krizi se den daňové svobody protáhl o pět dní oproti minulému roku.

Pokud by se tedy chtěl některý z Čechů co nejrychleji zbavit povinnosti zaplatit svou pomyslnou část letošních veřejných výdajů, musel by se vzdávat celé své mzdy ve prospěch státní kasy 163 dní. Teprve na den daňové svobody by si mohl ponechat první vydělanou korunu ve vlastní kapse.

Liberální institut při svém výpočtu vycházel z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Tato metodika, která využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, umožňuje porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Důsledky poklesu ekonomického výkonu se samozřejmě neprojevují nejen v ČR, ale i na celém světě. Ze zemí, pro něž jsou dostupné aktuální odhady vývoje HDP, letos zaznamená největší propad Velká Británie. Britové si den daňové svobody připomenou 30. června, což je o 16 dní později než v loňském roce. Podobný vývoj se očekává i v Kanadě, kde se letos posouvají o 15 dní ke konci roku. I přesto Kanada se dnem daňové svobody 6. června zůstává pod průměrem zemí OECD, který v letošním roce vychází na 11. června. Japonsko (28. května) se spolu se Spojenými státy (1. června) propadají o 13 dní. O něco lépe na tom bude Itálie (posun o deset dní dozadu na 6. července.), Německo (o 9 dní na 19. června) a Francie (o 8 dní na 21. července). Naopak Slováci by si podle posledních odhadů měli letošní den daňové svobody připomenout už 17. května, tedy také o pět dní později než vloni.

Témata: daň
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 13:38 Aktualizováno Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří do koncernu…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama