Česko v sobotu slaví den daňové svobody

Praha - Liberální institut za použití nejnovějších odhadů vývoje HDP vypočetl na sobotu den daňové svobody. Uvedlo to Centrum pro studium ekonomické svobody.

Přidejte svůj názor

Kvůli ekonomické krizi se den daňové svobody protáhl o pět dní oproti minulému roku.

Pokud by se tedy chtěl některý z Čechů co nejrychleji zbavit povinnosti zaplatit svou pomyslnou část letošních veřejných výdajů, musel by se vzdávat celé své mzdy ve prospěch státní kasy 163 dní. Teprve na den daňové svobody by si mohl ponechat první vydělanou korunu ve vlastní kapse.

Liberální institut při svém výpočtu vycházel z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Tato metodika, která využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, umožňuje porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Důsledky poklesu ekonomického výkonu se samozřejmě neprojevují nejen v ČR, ale i na celém světě. Ze zemí, pro něž jsou dostupné aktuální odhady vývoje HDP, letos zaznamená největší propad Velká Británie. Britové si den daňové svobody připomenou 30. června, což je o 16 dní později než v loňském roce. Podobný vývoj se očekává i v Kanadě, kde se letos posouvají o 15 dní ke konci roku. I přesto Kanada se dnem daňové svobody 6. června zůstává pod průměrem zemí OECD, který v letošním roce vychází na 11. června. Japonsko (28. května) se spolu se Spojenými státy (1. června) propadají o 13 dní. O něco lépe na tom bude Itálie (posun o deset dní dozadu na 6. července.), Německo (o 9 dní na 19. června) a Francie (o 8 dní na 21. července). Naopak Slováci by si podle posledních odhadů měli letošní den daňové svobody připomenout už 17. května, tedy také o pět dní později než vloni.

Témata: daň
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama