Rusové zvažují vyrábět jaderné palivo v Česku

Praha - Ruská společnost Tvel, která bude v příštích letech jediným dodavatelem paliva pro české jaderné elektrárny, zvažuje, že by v Česku toto palivo také vyráběla.

Přidejte svůj názor

Tvel, který je součástí ruského státního holdingu Atomenergoprom, v současnosti jedná o výstavbě komplexu na zpracování paliva na Ukrajině, zároveň ale má zájem o výrobu na území EU. Deník E15 upozorňuje na dva týdny starý rozhovor viceprezidenta Tvelu Vasilije Konstantinova pro ruský rozhlas, ve kterém vysvětloval, proč je právě Česko pro Rusy zajímavé.

Kromě českého členství v EU hraje roli i to, že zde fungují reaktory ruského typu, plánuje se rozšiřování jaderných elektráren a česká společnost ČEZ se navíc hodlá podílet na výstavbě dalších dvou reaktorů na Slovensku. „Z hlediska těchto parametrů je pro nás Česko zajímavé,“ uvedl v rozhovoru Konstantinov.

Deník E15 se odvolává i na další informace, podle kterých by se Tvel dokonce nebránil „útěku“ od dohody s Ukrajinou. "A partnera pro výstavbu komplexu by hledal třeba právě v Česku," píše se v pondělním vydání E15.

Prohlášení viceprezidenta Tvelu a další náznaky o možné expanzi do Česka ale mohou být pouze taktikou pro vyjednávání s Ukrajinou. Ta se má do poloviny července rozhodnout, jestli bude s výstavbou komplexu na svém území souhlasit, nebo dá přednost spolupráci s firmou Westinghouse. Část ukrajinských politiků včetně prezidenta Viktora Juščenka přitom varuje před přílišnou závislostí na Rusku.

Témata: Energetika | Rusko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama