Rusové zvažují vyrábět jaderné palivo v Česku

Praha - Ruská společnost Tvel, která bude v příštích letech jediným dodavatelem paliva pro české jaderné elektrárny, zvažuje, že by v Česku toto palivo také vyráběla.

Přidejte svůj názor

Tvel, který je součástí ruského státního holdingu Atomenergoprom, v současnosti jedná o výstavbě komplexu na zpracování paliva na Ukrajině, zároveň ale má zájem o výrobu na území EU. Deník E15 upozorňuje na dva týdny starý rozhovor viceprezidenta Tvelu Vasilije Konstantinova pro ruský rozhlas, ve kterém vysvětloval, proč je právě Česko pro Rusy zajímavé.

Kromě českého členství v EU hraje roli i to, že zde fungují reaktory ruského typu, plánuje se rozšiřování jaderných elektráren a česká společnost ČEZ se navíc hodlá podílet na výstavbě dalších dvou reaktorů na Slovensku. „Z hlediska těchto parametrů je pro nás Česko zajímavé,“ uvedl v rozhovoru Konstantinov.

Deník E15 se odvolává i na další informace, podle kterých by se Tvel dokonce nebránil „útěku“ od dohody s Ukrajinou. "A partnera pro výstavbu komplexu by hledal třeba právě v Česku," píše se v pondělním vydání E15.

Prohlášení viceprezidenta Tvelu a další náznaky o možné expanzi do Česka ale mohou být pouze taktikou pro vyjednávání s Ukrajinou. Ta se má do poloviny července rozhodnout, jestli bude s výstavbou komplexu na svém území souhlasit, nebo dá přednost spolupráci s firmou Westinghouse. Část ukrajinských politiků včetně prezidenta Viktora Juščenka přitom varuje před přílišnou závislostí na Rusku.

Témata: Energetika | Rusko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama