Rusové zvažují vyrábět jaderné palivo v Česku

Praha - Ruská společnost Tvel, která bude v příštích letech jediným dodavatelem paliva pro české jaderné elektrárny, zvažuje, že by v Česku toto palivo také vyráběla.

Přidejte svůj názor

Tvel, který je součástí ruského státního holdingu Atomenergoprom, v současnosti jedná o výstavbě komplexu na zpracování paliva na Ukrajině, zároveň ale má zájem o výrobu na území EU. Deník E15 upozorňuje na dva týdny starý rozhovor viceprezidenta Tvelu Vasilije Konstantinova pro ruský rozhlas, ve kterém vysvětloval, proč je právě Česko pro Rusy zajímavé.

Kromě českého členství v EU hraje roli i to, že zde fungují reaktory ruského typu, plánuje se rozšiřování jaderných elektráren a česká společnost ČEZ se navíc hodlá podílet na výstavbě dalších dvou reaktorů na Slovensku. „Z hlediska těchto parametrů je pro nás Česko zajímavé,“ uvedl v rozhovoru Konstantinov.

Deník E15 se odvolává i na další informace, podle kterých by se Tvel dokonce nebránil „útěku“ od dohody s Ukrajinou. "A partnera pro výstavbu komplexu by hledal třeba právě v Česku," píše se v pondělním vydání E15.

Prohlášení viceprezidenta Tvelu a další náznaky o možné expanzi do Česka ale mohou být pouze taktikou pro vyjednávání s Ukrajinou. Ta se má do poloviny července rozhodnout, jestli bude s výstavbou komplexu na svém území souhlasit, nebo dá přednost spolupráci s firmou Westinghouse. Část ukrajinských politiků včetně prezidenta Viktora Juščenka přitom varuje před přílišnou závislostí na Rusku.

Témata: Energetika | Rusko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama