Krize dopadla i na Prahu, město začíná šetřit

Praha - Hlavní město bude muset na nějaký čas upustit od svých velkolepých plánů a investic. Světová ekonomická krize už totiž dopadla i na Prahu.

Přidejte svůj názor

Nově tak metropole upouští například od kandidatury na pořádání olympiády v roce 2024, nedostatek financí pak může ohrozit například stavbu čističky odpadních vod v Troji nebo další protipovodňové zábrany.

Primátor Pavel Bém (ODS) ale v pondělí ujistil, že klíčové stavby pro chod města ohroženy nejsou. Myslel tím například stavbu tunelového komplexu Blanka, nebo pokračování stavby metra.

"Výpadky daňových příjmů nás nutí hledat řešení. Zatím navrhujeme především preventivní opatření, která se nedotknou klíčových investic," sdělil primátor s tím, že drastické omezování chodu města nehrozí. "Přesto se připravujeme na to, že pokles ekonomiky bude mít trvalejší důsledky," dodal primátor.

Letošní příjmy tak mohou být podle odhadů až o 3 miliardy nižší. Potvrdily to už také výsledky hospodaření za první čtvrtletí letošního roku. Hlavní město hospodařilo s přebytkem 2,8 miliardy korun, což je o 2,28 miliardy méně než ve stejném období v loňském roce.

Také Pražané se nyní obávají dopadů krize, zejména omezení staveb a oprav silnic.

Přesto, že v souvislosti s krizí se upouští od kandidatury na olympiádu, město ji zcela nezavrhuje. "Názor na to, že je Praha schopná uspořádat olympiádu, se nemění. Hospodářská recese ale ovlivnila reálné možnosti. I s ohledem na nejednoznačnou podporu státu a možností soukromé sféry, je projekt v této chvíli nereálný," vysvětlil Bém.

"Praha se ale pořádání nepochybně dočká. Bude to však v okamžiku, kdy se za myšlenku olympiády postaví nejen hlavní město, ale i většina obyvatel České republiky a jejích představitelů," doplnil Petr Hulinský (ČSSD), zastupitel hlavního města a předseda finančního výboru.

Hulinský nyní bude apelovat na to, aby byly využity různé studie a analýzy, jež se pro pořádání her vytvořily, jedná se například o infrastrukturu a sportoviště.

Opatřeními proti krizi by se měla na dnešním jednání zabývat rada města a zřejmě i čtvrteční zastupitelstvo. Pak by mělo být jasné, na co peníze budou, a které věci se dají takzvaně k ledu.

Témata: krize | Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

24.07.2017 12:11 Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama