Banky se bojí, zdražují úvěry

Praha - Lidé se i přes dlouhotrvající pokles úrokových sazeb České národní banky (ČNB) levnějších úvěrů v komerčních bankách nedočkali. Naopak, půjčky nyní bankéři zdražují kvůli rostoucím obavám z jejich nesplácení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

ČNB od loňského prosince třikrát za sebou snížila klíčovou dvoutýdenní repo sazbu z 2,75 na současných 1,5 procenta. Průměrný úrok u nových půjček poskytovaných peněžními ústavy domácnostem podle statistik centrální banky však od prosince do dubna stoupl z 13,295 na 13,645 procenta.

Proti tomu peníze vložené na účty v prosinci se v průměru úročily sazbou 1,464 procenta, v dubnu pak bylo úročení o více než dvě desetiny horší.

"Banky reagují na obecně rostoucí riziko nesplácení úvěrů, které přináší současná nepříznivá ekonomická situace," zdůvodnil rozdílný vývoj v sazbách Jakub Puchalský z Raiffeisenbank. "Očekáváme další nárůst nesplacených úvěrů, neboť se projeví opožděný efekt vzrůstající nezaměstnanosti a poklesu kupní síly obyvatelstva," dodal Puchalský.

S tím, že mnohem více českých klientů bude mít letos problémy se splácením, počítají všechny velké banky, které Právo oslovilo.

Podíl pohledávek bank za problémovými klienty v ČR činil na konci března 81,7 miliardy korun, což bylo meziroční zvýšení téměř o polovinu. Podíl špatných úvěrů na celkových půjčkách vzrostl na 3,9 procenta, před rokem to byla necelá tři procenta.

Témata: banky | úvěry
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama