Hospodářská krize ohrožuje ženy více než muže

Praha - Hospodářská krize ohrožuje ženy více než muže, i v České republice se očekává, že při poklesu výkonnosti firem se bude propouštění týkat hlavně jich. Na konferenci Rovnost žen a mužů v době změn to řekl v pondělí v Bruselu ministr Michael Kocáb, sdělila jeho mluvčí Lejla Abbasová.

Přidejte svůj názor

Michael Kocáb, ministr pro lidská práva

Ženy podle Kocába často pracují na nižších pozicích, jejich místa nejsou smluvně chráněna. V zemích EU pracuje na částečný úvazek 33 procent žen a sedm procent mužů. "Stále přetrvává nedostatek žen v rozhodovacích procesech v soukromých společnostech. Naopak 'služebné' profese bývají většinou obsazovány ženami," podotkl ministr.

Kocáb je přitom přesvědčen o tom, že v době ekonomické krize může zvýšení rozmanitosti pracovních kolektivů, tedy také zvýšení podílu žen v rozhodovacích procesech firem, přinést impulsy k ekonomickému rozvoji. Týmy složené z žen i mužů jsou více kreativní, soudí.

Kocáb v projevu zdůraznil, že "ženy by především měly mít stejnou šanci jako muži být ekonomicky nezávislé, měly by mít rovný přístup k podnikání a ekonomickým rozhodovacím procesům". "Muži mají totiž stále lepší předpoklad být ekonomicky zajištěni, neboť jim nechybí 'ekonomická kontinuita'. Nepřerušují většinou zaměstnání z důvodu péče o dítě a jejich přítomnost na pracovním trhu, stejně jako pracovní kariéra, mají spojitý charakter," uvedl.

Dalším tématem dvoudenní konference je dopad krize na zvyšování násilí včetně domácího a obchodu s lidmi. V závěru konference se očekává debata, jak na rizika a příležitosti pro rovnost žen a mužů reagovat na evropské a národních úrovních.

Témata: krize | Kocáb, Michael
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama