Hospodářská krize ohrožuje ženy více než muže

Praha - Hospodářská krize ohrožuje ženy více než muže, i v České republice se očekává, že při poklesu výkonnosti firem se bude propouštění týkat hlavně jich. Na konferenci Rovnost žen a mužů v době změn to řekl v pondělí v Bruselu ministr Michael Kocáb, sdělila jeho mluvčí Lejla Abbasová.

Přidejte svůj názor

Michael Kocáb, ministr pro lidská práva

Ženy podle Kocába často pracují na nižších pozicích, jejich místa nejsou smluvně chráněna. V zemích EU pracuje na částečný úvazek 33 procent žen a sedm procent mužů. "Stále přetrvává nedostatek žen v rozhodovacích procesech v soukromých společnostech. Naopak 'služebné' profese bývají většinou obsazovány ženami," podotkl ministr.

Kocáb je přitom přesvědčen o tom, že v době ekonomické krize může zvýšení rozmanitosti pracovních kolektivů, tedy také zvýšení podílu žen v rozhodovacích procesech firem, přinést impulsy k ekonomickému rozvoji. Týmy složené z žen i mužů jsou více kreativní, soudí.

Kocáb v projevu zdůraznil, že "ženy by především měly mít stejnou šanci jako muži být ekonomicky nezávislé, měly by mít rovný přístup k podnikání a ekonomickým rozhodovacím procesům". "Muži mají totiž stále lepší předpoklad být ekonomicky zajištěni, neboť jim nechybí 'ekonomická kontinuita'. Nepřerušují většinou zaměstnání z důvodu péče o dítě a jejich přítomnost na pracovním trhu, stejně jako pracovní kariéra, mají spojitý charakter," uvedl.

Dalším tématem dvoudenní konference je dopad krize na zvyšování násilí včetně domácího a obchodu s lidmi. V závěru konference se očekává debata, jak na rizika a příležitosti pro rovnost žen a mužů reagovat na evropské a národních úrovních.

Témata: krize | Kocáb, Michael
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama