Hospodářská krize ohrožuje ženy více než muže

Praha - Hospodářská krize ohrožuje ženy více než muže, i v České republice se očekává, že při poklesu výkonnosti firem se bude propouštění týkat hlavně jich. Na konferenci Rovnost žen a mužů v době změn to řekl v pondělí v Bruselu ministr Michael Kocáb, sdělila jeho mluvčí Lejla Abbasová.

Přidejte svůj názor

Michael Kocáb, ministr pro lidská práva

Ženy podle Kocába často pracují na nižších pozicích, jejich místa nejsou smluvně chráněna. V zemích EU pracuje na částečný úvazek 33 procent žen a sedm procent mužů. "Stále přetrvává nedostatek žen v rozhodovacích procesech v soukromých společnostech. Naopak 'služebné' profese bývají většinou obsazovány ženami," podotkl ministr.

Kocáb je přitom přesvědčen o tom, že v době ekonomické krize může zvýšení rozmanitosti pracovních kolektivů, tedy také zvýšení podílu žen v rozhodovacích procesech firem, přinést impulsy k ekonomickému rozvoji. Týmy složené z žen i mužů jsou více kreativní, soudí.

Kocáb v projevu zdůraznil, že "ženy by především měly mít stejnou šanci jako muži být ekonomicky nezávislé, měly by mít rovný přístup k podnikání a ekonomickým rozhodovacím procesům". "Muži mají totiž stále lepší předpoklad být ekonomicky zajištěni, neboť jim nechybí 'ekonomická kontinuita'. Nepřerušují většinou zaměstnání z důvodu péče o dítě a jejich přítomnost na pracovním trhu, stejně jako pracovní kariéra, mají spojitý charakter," uvedl.

Dalším tématem dvoudenní konference je dopad krize na zvyšování násilí včetně domácího a obchodu s lidmi. V závěru konference se očekává debata, jak na rizika a příležitosti pro rovnost žen a mužů reagovat na evropské a národních úrovních.

Témata: krize | Kocáb, Michael
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama