Prodej státních dluhopisů malým investorům se rozběhne v listopadu, nabídne zajímavé podmínky

Ministr financí Eduard Janota představil část plánu vedoucího k prodeji státního dluhu běžným občanům v malých hodnotách.

Přidejte svůj názor

Eduard Janota, ministr financí ČR

Státní dluhopisy budou přinášet opravdu zajímavé podmínky. Prodej bude zahájen v místech sítě CzechPoint, na kterou jsou připojeny například obecní úřady, pošty nebo někteří notáři. Přesný výpis všech míst naleznete na adrese www.czechpoint.cz.

Nebude omezena minimální ani maximální výše zakoupeného dluhopisu, pro drobné střadatele bude jistě velmi důležité to, že na místě CzechPointu bude možné kdykoliv směnit dluhopis zpět na likviditu, tedy na peníze.

Úrok zatím ministr financí nezveřejnil. Udělá tak až těsně před emisí, úroková míra se bude odvíjet od situace na trhu. Zatím není jasné, zda budou úroky fixní či variabilní. Doba splatnosti bude pět let.

V současné době se dluhopisy na deset let prodávají s úrokem přibližně pět procent, pětileté budou mít úrok o něco nižší.

Ministerstvo počítá se dvěma emisemi ročně, postupně by chtělo dosáhnout úrovně západních zemí, kde domácnosti drží i desetinu státního dluhu. Ten náš nyní překročil jeden bilion korun. Jak to nakonec dopadne si netroufá odhadnout ani sám ministr.

Podle průzkumu společnosti Factum Invenio by si státní dluhopisy koupilo asi 13 procent Čechů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama