Prodej státních dluhopisů malým investorům se rozběhne v listopadu, nabídne zajímavé podmínky

Ministr financí Eduard Janota představil část plánu vedoucího k prodeji státního dluhu běžným občanům v malých hodnotách.

Přidejte svůj názor

Eduard Janota, ministr financí ČR

Státní dluhopisy budou přinášet opravdu zajímavé podmínky. Prodej bude zahájen v místech sítě CzechPoint, na kterou jsou připojeny například obecní úřady, pošty nebo někteří notáři. Přesný výpis všech míst naleznete na adrese www.czechpoint.cz.

Nebude omezena minimální ani maximální výše zakoupeného dluhopisu, pro drobné střadatele bude jistě velmi důležité to, že na místě CzechPointu bude možné kdykoliv směnit dluhopis zpět na likviditu, tedy na peníze.

Úrok zatím ministr financí nezveřejnil. Udělá tak až těsně před emisí, úroková míra se bude odvíjet od situace na trhu. Zatím není jasné, zda budou úroky fixní či variabilní. Doba splatnosti bude pět let.

V současné době se dluhopisy na deset let prodávají s úrokem přibližně pět procent, pětileté budou mít úrok o něco nižší.

Ministerstvo počítá se dvěma emisemi ročně, postupně by chtělo dosáhnout úrovně západních zemí, kde domácnosti drží i desetinu státního dluhu. Ten náš nyní překročil jeden bilion korun. Jak to nakonec dopadne si netroufá odhadnout ani sám ministr.

Podle průzkumu společnosti Factum Invenio by si státní dluhopisy koupilo asi 13 procent Čechů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama