Prodej státních dluhopisů malým investorům se rozběhne v listopadu, nabídne zajímavé podmínky

Ministr financí Eduard Janota představil část plánu vedoucího k prodeji státního dluhu běžným občanům v malých hodnotách.

Přidejte svůj názor

Eduard Janota, ministr financí ČR

Státní dluhopisy budou přinášet opravdu zajímavé podmínky. Prodej bude zahájen v místech sítě CzechPoint, na kterou jsou připojeny například obecní úřady, pošty nebo někteří notáři. Přesný výpis všech míst naleznete na adrese www.czechpoint.cz.

Nebude omezena minimální ani maximální výše zakoupeného dluhopisu, pro drobné střadatele bude jistě velmi důležité to, že na místě CzechPointu bude možné kdykoliv směnit dluhopis zpět na likviditu, tedy na peníze.

Úrok zatím ministr financí nezveřejnil. Udělá tak až těsně před emisí, úroková míra se bude odvíjet od situace na trhu. Zatím není jasné, zda budou úroky fixní či variabilní. Doba splatnosti bude pět let.

V současné době se dluhopisy na deset let prodávají s úrokem přibližně pět procent, pětileté budou mít úrok o něco nižší.

Ministerstvo počítá se dvěma emisemi ročně, postupně by chtělo dosáhnout úrovně západních zemí, kde domácnosti drží i desetinu státního dluhu. Ten náš nyní překročil jeden bilion korun. Jak to nakonec dopadne si netroufá odhadnout ani sám ministr.

Podle průzkumu společnosti Factum Invenio by si státní dluhopisy koupilo asi 13 procent Čechů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama