Zateplování se zaseklo

Praha - Program Zelená úsporám, v němž v příštích čtyřech letech rozdělí stát zhruba 25 miliard korun, se stále nerozjel. Zájemce o dotace na zateplení domu či ekologické topení odrazuje příliš složité schvalování žádostí, nadměrnou byrokracii kritizují i stavební firmy.

Přidejte svůj názor

Téměř dva měsíce po slavnostním spuštění programu se na fondu podle informací deníku E15 sešlo pouhých jedenáct žádostí. Schválená zatím nebyla žádná. Ministerstvo životního prostředí se proto v nejbližších měsících bude programem znovu zabývat a připouští jeho změny. „Pan ministr se chce seznámit s výhradami žadatelů i stavebních firem,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Podle jeho slov by případné změny programu zcela jistě schvalovala tato vláda. Žadatelé by se tedy případného zmírnění podmínek pro čerpání peněz mohli dočkat nejpozději na podzim.

Na změny podmínek pro udělení dotací tlačí především stavební firmy. Zájemcům o dotace podle nich vadí především povinnost provést zateplení nejméně ve třech úrovních. „Kompletní zateplení rodinného domu, výměna oken a dveří, vyjde nejméně na 300 až 500 tisíc korun. Není to levná záležitost, což zájemce odrazuje,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Podle jeho slov svaz tlačí především na zrušení této podmínky, aby lidé mohli čerpat peníze třeba jen na výměnu oken bez nutnosti investovat do dalších úspor. „Myslím, že už tomu na fondu rozumí a od této podmínky začínají ustupovat,“ uvedl Matyáš.

Problém je i u bank. Úvěry na financování programu Zelená úsporám zatím poskytuje jen Česká spořitelna, a to od včerejška. Spořitelna přitom předpokládá, že první žádosti o úvěr schválí do dvou měsíců. Další dvě banky začnou poskytovat půjčky na úspory až na konci měsíce, Komerční banka oznámila, že chce zahájit přijímání žádostí počátkem července.

„Program je teprve na začátku. Teprve teď se do financování programu zapojují banky, takže počet žádostí bude určitě narůstat,“ tvrdí Michal Uryč, který má na Státním fondu životního prostředí program na starosti.

Témata: zateplování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dochází k porušování hospodářské soutěže mobilními operátory? dTest podal…

27.07.2017 13:26 Praha - Předražené telekomunikační služby, podobné ceny tarifů u všech tří velkých operátorů nebo…

Výroba aut v pololetí stoupla, vyrobilo se rekordních 756.468 vozů

27.07.2017 08:48 Praha – V první polovině letošního roku bylo v České republice vyrobeno rekordních 756.468 osobních…

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama