Praha bude kvůli krizi šetřit a omezí některé stavby

Praha - Pražští zastupitelé schválili ve čtvrtek protikrizová opatření, omezí se investice například do protipovodňových opatření, dotknou se také nové linky čistírny odpadních vod v Praze-Troji. Okamžité úspory vytvoří téměř miliardový polštář, řekl při jednání pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Přidejte svůj názor

Příjmy metropole se mohou letos propadnout o 2,9 miliardy korun. Vedení města zdůrazňuje, že škrty se v žádném případě nedotknou strategických dopravních investic dopravy, jako je například tunelový komplex Blanka. Bém také uvedl, že opatřen také neovlivní hospodářskou politiku města a snížení zadluženosti metropole, jak se k tomu rada zavázala ve svém programovém prohlášení. Do konce roku 2010 by se mělo celkové zadlužení Prahy snížit o 11 miliard korun.

"Vytvoříme rozpočtovou rezervu ve výši 875 milionů korun," sdělil Bém. Tyto peníze mají utlumit případný propad daňových výnosů nebo pokrýt některé výdaje. Podle slov primátora musí správci jednotlivých rozpočtových kapitol začít hledat další výdajové rezervy.

Město například stáhne celkem 400 milionů korun z čistírny odpadních vod, 300 milionů korun z protipovodňových opatření a také 60 milionů z oblasti telematiky. Součástí protikrizového opatření je i zrušení kandidatury města na pořádání Letních olympijských her v roce 2020. Opatření se dotknou také městských částí, které z rozpočtu na rok 2010 dostanou méně peněz.

Členové opozice kritizovali především nepropracovanost materiálu, který v úterý schválila rada města. "Velice mě mrzí, že jsme se materiálem nemohli zabývat při zasedání finančního výboru," sdělil předseda finančního výboru Petr Hulinský (ČSSD). Podle jeho slov se peníze mohly vzít například z mýtného, a to konkrétně 100 milionů korun. "Z mýtného by se v budoucnu mohla stát černá díra, jako je opencard," podotkl Hulinský. Karta Pražana stála už 730 milionů a lidé ji využívají vesměs jen jako tramvajenku.

"Materiál neřeší komplexní fungování města a boj s hospodářskou krizí. Šetřením zamezíme schodku rozpočtu města, ale přispějeme k posílení krize, protože zastavíme investiční akce, které by mohly ekonomiku města posílit," uvedl zastupitel Karel Březina (ČSSD).

S kompletním návrh na řešení krize bude počítat pražský rozpočet na příští rok.

Témata: Praha | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

24.07.2017 12:11 Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama