Miliardář žádá stát o pomoc

Ostrava - Ocelářská firma ArcelorMittal, která na Ostravsku zaměstnává téměř sedm tisíc lidí, požaduje od vlády milionové příspěvky na mzdy pro zaměstnance, které nechává doma, protože pro ně nemá práci. Žádost o příspěvek na platy je jedním z projevů ocelářské krize.

Přidejte svůj názor

371

Ostravský ArcelorMittal, jehož majitelem je jeden z nejbohatších mužů světa nyní vyrábí jen 35 procent své kapacity a od začátku roku muselo z firmy odejít asi tisíc lidí. Peníze, které ocelárna žádá od státu, by měli jít na mzdy pro zhruba pět set zaměstnanců, kteří jsou již týdny nebo měsíce doma. Není pro ně práce a dostávají 70 procent platu. Podle dopisu vládě to ocelárny stojí 28 milionů korun měsíčně.

Požadavek, aby stát přispíval desítky milionů měsíčně na platy soukromé firmě, které se nedaří, je v Česku krajně neobvyklý. Vláda zatím nerozhodla, jak se k požadavku postaví a čeká na stanovisko expertů z ministerstva práce a sociálních věcí a z ministerstva průmyslu. " Ještě se k tomu nebudeme vyjadřovat, " řekl MF DNES Roman Prorok, mluvčí premiéra Jana Fischera.

Rozhodnutí může ovlivnit i fakt, že ArcelorMittal má za sebou velice dobré období. Ještě loni měl totiž zisk 30 miliard.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama