Miliardář žádá stát o pomoc

Ostrava - Ocelářská firma ArcelorMittal, která na Ostravsku zaměstnává téměř sedm tisíc lidí, požaduje od vlády milionové příspěvky na mzdy pro zaměstnance, které nechává doma, protože pro ně nemá práci. Žádost o příspěvek na platy je jedním z projevů ocelářské krize.

Přidejte svůj názor

371

Ostravský ArcelorMittal, jehož majitelem je jeden z nejbohatších mužů světa nyní vyrábí jen 35 procent své kapacity a od začátku roku muselo z firmy odejít asi tisíc lidí. Peníze, které ocelárna žádá od státu, by měli jít na mzdy pro zhruba pět set zaměstnanců, kteří jsou již týdny nebo měsíce doma. Není pro ně práce a dostávají 70 procent platu. Podle dopisu vládě to ocelárny stojí 28 milionů korun měsíčně.

Požadavek, aby stát přispíval desítky milionů měsíčně na platy soukromé firmě, které se nedaří, je v Česku krajně neobvyklý. Vláda zatím nerozhodla, jak se k požadavku postaví a čeká na stanovisko expertů z ministerstva práce a sociálních věcí a z ministerstva průmyslu. " Ještě se k tomu nebudeme vyjadřovat, " řekl MF DNES Roman Prorok, mluvčí premiéra Jana Fischera.

Rozhodnutí může ovlivnit i fakt, že ArcelorMittal má za sebou velice dobré období. Ještě loni měl totiž zisk 30 miliard.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama