Ženy v Česku vydělávají o 23,6 procenta méně než muži

Praha - Ženy si v České republice vydělávají o 23,6 procenta méně než muži, v zemích EU je to o 17 procent, řekl v úterý eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla (ČSSD). Přestože před třiceti lety činily rozdíly v platech 32 procent, nynější stav je nepřijatelný.

Přidejte svůj názor

Ženy v Česku vydělávají o 23,6 procenta méně než muži - anotační foto

"Ekonomická krize by nás měla přimět k tomu, abychom prosazovali rovnost žen a mužů, zvyšovali odborné vzdělání a přizpůsobivost pracovní síly. Nyní se musíme připravit na dobu po skončení krize, kdy budeme více než jindy potřebovat veškeré možné schopnosti, aby naše trhy práce zůstaly konkurenceschopné," uvedl Špidla.

Tvrdí, že hospodářská krize zasáhla více muže než ženy. "Míra nezaměstnanosti se dokonce vůbec poprvé v historii vyrovnala, nezaměstnanost mužů bude možná dokonce vyšší," sdělil komisař. To je podle něj dáno segregací pracovního trhu. "Finanční krize postihuje zejména 'mužská' odvětví, jako je stavebnictví nebo strojírenství," řekl Špidla.

Zásadní rozdíly mezi zaměstnáváním mužů a žen lze podle komisaře pozorovat v řadě oblastí. Ačkoli ženy představují 59 procent všech absolventů vysokých škol, neodpovídá tento podíl zdaleka jejich zastoupení na důležitých ekonomicky rozhodovacích ani politických postech. "V Evropském parlamentu je kupříkladu pouze 35 procent. V kontextu českém, obsadí ženy pouze čtyři křesla v Evropském parlamentu z 22, což je 18 procent," informoval komisař. Naopak příkladem jde podle komisaře Evropská komise, kde je zatím zastoupeno nejvíce žen v historii a ženy navíc zastávají takřka všechny klíčové resorty. "Vyjma mě, jdou všechny finance Komise přes posty obsazené ženami," zavtipkoval eurokomisař.

Obecně lze podle Šipdly hodnotit vývoj v politice pozitivně, v hospodářství je situace rigidnější. "Většina žen, které jsou ve vysokých hospodářských pozicích, v rozhovorech se mnou uvedla, že pozitivní akce, tedy odstraňování břemen, jako je například rezervace mandátů pro političky, považují za přínosné," uvedl příklad Špidla, který sám kvóty a další dobře promyšlené způsoby pozitivní akce považuje za vhodné.

Ženy podle výzkumů Evropské komise převládají v odvětvích, které jsou finančně méně přitažlivé. Ve zdravotnictví, školství, nebo ve veřejné správě působí 40 procent žen, což je podle Špidly dvakrát více než mužů. Mnohem častěji jsou ženy zaměstnávány na poloviční úvozek. Zatímco v EU pracuje 31,2 procenta žen na poloviční úvazek, u mužů je to pouze 7,7 procenta. "V Česku je vůbec největší rozdíl mezi zaměstnáváním žen s dětmi a bez dětí. Způsob vyrovnání v rodinném životě totiž není u nás dobrý, a to se pak projeví i v kariéře žen," řekl Špidla.

Evropská komise již na začátku března zahájila kampaň pod názvem Stejná odměna za práci stejné hodnoty. Komise v rámci kampaně vytyčila několik cílů, jako je například lepší sladěnost a vyrovnanost činnosti mužů a žen v soukromí a domácnosti, podpora rovnosti v přístupu na vyšší pracovní pozice, boj proti jakémukoli genderovému násilí. Pokud jde o legislativu, dokončuje Špidlův resort v Evropské komisi nyní analýzu legislativy EU, následně bude rozhodnuto, zda bude vydáno nějaké další legislativní opatření. Evropská komise již v předchozí době reguluje povinná minima týkající se dovolené mužů a žen, ale také rodičovské dovolené. Vše by podle Špidly mělo především směřovat k tomu, aby se zapojení žen a mužů v domácnosti a rodině přiblížilo.

Témata: Ekonomika
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Ženy v Česku vydělávají o 23,6 procenta méně než muži

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama