Ženy v Česku vydělávají o 23,6 procenta méně než muži

Praha - Ženy si v České republice vydělávají o 23,6 procenta méně než muži, v zemích EU je to o 17 procent, řekl v úterý eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla (ČSSD). Přestože před třiceti lety činily rozdíly v platech 32 procent, nynější stav je nepřijatelný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Ekonomická krize by nás měla přimět k tomu, abychom prosazovali rovnost žen a mužů, zvyšovali odborné vzdělání a přizpůsobivost pracovní síly. Nyní se musíme připravit na dobu po skončení krize, kdy budeme více než jindy potřebovat veškeré možné schopnosti, aby naše trhy práce zůstaly konkurenceschopné," uvedl Špidla.

Tvrdí, že hospodářská krize zasáhla více muže než ženy. "Míra nezaměstnanosti se dokonce vůbec poprvé v historii vyrovnala, nezaměstnanost mužů bude možná dokonce vyšší," sdělil komisař. To je podle něj dáno segregací pracovního trhu. "Finanční krize postihuje zejména 'mužská' odvětví, jako je stavebnictví nebo strojírenství," řekl Špidla.

Zásadní rozdíly mezi zaměstnáváním mužů a žen lze podle komisaře pozorovat v řadě oblastí. Ačkoli ženy představují 59 procent všech absolventů vysokých škol, neodpovídá tento podíl zdaleka jejich zastoupení na důležitých ekonomicky rozhodovacích ani politických postech. "V Evropském parlamentu je kupříkladu pouze 35 procent. V kontextu českém, obsadí ženy pouze čtyři křesla v Evropském parlamentu z 22, což je 18 procent," informoval komisař. Naopak příkladem jde podle komisaře Evropská komise, kde je zatím zastoupeno nejvíce žen v historii a ženy navíc zastávají takřka všechny klíčové resorty. "Vyjma mě, jdou všechny finance Komise přes posty obsazené ženami," zavtipkoval eurokomisař.

Obecně lze podle Šipdly hodnotit vývoj v politice pozitivně, v hospodářství je situace rigidnější. "Většina žen, které jsou ve vysokých hospodářských pozicích, v rozhovorech se mnou uvedla, že pozitivní akce, tedy odstraňování břemen, jako je například rezervace mandátů pro političky, považují za přínosné," uvedl příklad Špidla, který sám kvóty a další dobře promyšlené způsoby pozitivní akce považuje za vhodné.

Ženy podle výzkumů Evropské komise převládají v odvětvích, které jsou finančně méně přitažlivé. Ve zdravotnictví, školství, nebo ve veřejné správě působí 40 procent žen, což je podle Špidly dvakrát více než mužů. Mnohem častěji jsou ženy zaměstnávány na poloviční úvozek. Zatímco v EU pracuje 31,2 procenta žen na poloviční úvazek, u mužů je to pouze 7,7 procenta. "V Česku je vůbec největší rozdíl mezi zaměstnáváním žen s dětmi a bez dětí. Způsob vyrovnání v rodinném životě totiž není u nás dobrý, a to se pak projeví i v kariéře žen," řekl Špidla.

Evropská komise již na začátku března zahájila kampaň pod názvem Stejná odměna za práci stejné hodnoty. Komise v rámci kampaně vytyčila několik cílů, jako je například lepší sladěnost a vyrovnanost činnosti mužů a žen v soukromí a domácnosti, podpora rovnosti v přístupu na vyšší pracovní pozice, boj proti jakémukoli genderovému násilí. Pokud jde o legislativu, dokončuje Špidlův resort v Evropské komisi nyní analýzu legislativy EU, následně bude rozhodnuto, zda bude vydáno nějaké další legislativní opatření. Evropská komise již v předchozí době reguluje povinná minima týkající se dovolené mužů a žen, ale také rodičovské dovolené. Vše by podle Špidly mělo především směřovat k tomu, aby se zapojení žen a mužů v domácnosti a rodině přiblížilo.

Témata: Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama