Češi investují do podílových fondů málo a opatrně

Praha - Češi patří v Evropě v investování do podílových fondů mezi největší pesimisty a konzervativce. Zároveň jsou opatrní vůči důsledkům finanční krize a své volné prostředky vyzvednuté z fondů peněžního trhu zatím ponechávají na spořících účtech.

Přidejte svůj názor

Vyplývá to ze statistik Evropské asociace fondů a asset managementu (EFAMA), která zveřejnila výsledky za všechny členské země za první čtvrtletí roku 2009.

Evropský trh investic do podílových fondů prošel v prvním čtvrtletí letošního roku jistým zotavením. Bylo to poprvé od léta roku 2007, kdy čisté prodeje, tedy rozdíly mezi nákupy a zpětnými prodeji podílových listů, dosáhly kladných čísel, konkrétně 22 miliard eur. Tento obrat má na svědomí masivní čistý příliv 50 miliard eur do fondů peněžního trhu, na němž se více jak 80 procenty podíleli Francouzi. Nebýt jejich významné obliby fondů peněžního trhu, vypadala by statistika daleko hůře. Pro srovnání v posledním čtvrtletí loňského roku z fondů v Evropě odteklo rekordních 142 miliard eur.

Na rozdíl od České republiky, kde je největším problémem i nadále především odliv prostředků z fondů peněžního trhu na spořící účty a kde akciové fondy po obě poslední čtvrtletí majetek od podílníků spíše získávají, je celoevropská bilance úplně opačná. Nad vodou drží trh peněžní fondy, zatímco ostatní vesměs nadále čelí odlivu majetku podílníků.

Náklonnost Francouzů k fondům peněžního trhu je dlouhodobou záležitostí, aktuálně v nich drží 531 miliard eur. To je například skoro 40krát více než Němci, kteří patří naopak tradičně k příznivcům spořících účtů, podobně jako Češi.

V žebříčku zemí podle čistých prodejů do fondů hraje prim Francie, nejvíce naopak lidé vybírali své podíly v Itálii. Celkové prvenství v procentuálním nárůstu ale patří Turecku. Dynamika růstu investic do fondů je v této zemi obrovská, což je dáno i nízkou počáteční základnou. Naopak země střední Evropy jsou na chvostu tohoto pořadí, Česká republika mezi nimi více než se 14procentním propadem majetku. Negativně se na tomto čísle kromě nedůvěry v konzervativní fondy projevilo i oslabení koruny vůči euru v prvním kvartále letošního roku.

Pokud jde o majetek v podílových fondech vztažený na počet obyvatel, může Česko při zahrnutí vkladů v zahraničních fondech vykazovat zhruba 20 tisíc korun na hlavu. To je třikrát méně než v podobně velkém Portugalsku.

Témata: fondy
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Češi investují do podílových fondů málo a opatrně

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama