Češi investují do podílových fondů málo a opatrně

Praha - Češi patří v Evropě v investování do podílových fondů mezi největší pesimisty a konzervativce. Zároveň jsou opatrní vůči důsledkům finanční krize a své volné prostředky vyzvednuté z fondů peněžního trhu zatím ponechávají na spořících účtech.

Přidejte svůj názor

Vyplývá to ze statistik Evropské asociace fondů a asset managementu (EFAMA), která zveřejnila výsledky za všechny členské země za první čtvrtletí roku 2009.

Evropský trh investic do podílových fondů prošel v prvním čtvrtletí letošního roku jistým zotavením. Bylo to poprvé od léta roku 2007, kdy čisté prodeje, tedy rozdíly mezi nákupy a zpětnými prodeji podílových listů, dosáhly kladných čísel, konkrétně 22 miliard eur. Tento obrat má na svědomí masivní čistý příliv 50 miliard eur do fondů peněžního trhu, na němž se více jak 80 procenty podíleli Francouzi. Nebýt jejich významné obliby fondů peněžního trhu, vypadala by statistika daleko hůře. Pro srovnání v posledním čtvrtletí loňského roku z fondů v Evropě odteklo rekordních 142 miliard eur.

Na rozdíl od České republiky, kde je největším problémem i nadále především odliv prostředků z fondů peněžního trhu na spořící účty a kde akciové fondy po obě poslední čtvrtletí majetek od podílníků spíše získávají, je celoevropská bilance úplně opačná. Nad vodou drží trh peněžní fondy, zatímco ostatní vesměs nadále čelí odlivu majetku podílníků.

Náklonnost Francouzů k fondům peněžního trhu je dlouhodobou záležitostí, aktuálně v nich drží 531 miliard eur. To je například skoro 40krát více než Němci, kteří patří naopak tradičně k příznivcům spořících účtů, podobně jako Češi.

V žebříčku zemí podle čistých prodejů do fondů hraje prim Francie, nejvíce naopak lidé vybírali své podíly v Itálii. Celkové prvenství v procentuálním nárůstu ale patří Turecku. Dynamika růstu investic do fondů je v této zemi obrovská, což je dáno i nízkou počáteční základnou. Naopak země střední Evropy jsou na chvostu tohoto pořadí, Česká republika mezi nimi více než se 14procentním propadem majetku. Negativně se na tomto čísle kromě nedůvěry v konzervativní fondy projevilo i oslabení koruny vůči euru v prvním kvartále letošního roku.

Pokud jde o majetek v podílových fondech vztažený na počet obyvatel, může Česko při zahrnutí vkladů v zahraničních fondech vykazovat zhruba 20 tisíc korun na hlavu. To je třikrát méně než v podobně velkém Portugalsku.

Témata: fondy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama