Češi investují do podílových fondů málo a opatrně

Praha - Češi patří v Evropě v investování do podílových fondů mezi největší pesimisty a konzervativce. Zároveň jsou opatrní vůči důsledkům finanční krize a své volné prostředky vyzvednuté z fondů peněžního trhu zatím ponechávají na spořících účtech.

Přidejte svůj názor

Vyplývá to ze statistik Evropské asociace fondů a asset managementu (EFAMA), která zveřejnila výsledky za všechny členské země za první čtvrtletí roku 2009.

Evropský trh investic do podílových fondů prošel v prvním čtvrtletí letošního roku jistým zotavením. Bylo to poprvé od léta roku 2007, kdy čisté prodeje, tedy rozdíly mezi nákupy a zpětnými prodeji podílových listů, dosáhly kladných čísel, konkrétně 22 miliard eur. Tento obrat má na svědomí masivní čistý příliv 50 miliard eur do fondů peněžního trhu, na němž se více jak 80 procenty podíleli Francouzi. Nebýt jejich významné obliby fondů peněžního trhu, vypadala by statistika daleko hůře. Pro srovnání v posledním čtvrtletí loňského roku z fondů v Evropě odteklo rekordních 142 miliard eur.

Na rozdíl od České republiky, kde je největším problémem i nadále především odliv prostředků z fondů peněžního trhu na spořící účty a kde akciové fondy po obě poslední čtvrtletí majetek od podílníků spíše získávají, je celoevropská bilance úplně opačná. Nad vodou drží trh peněžní fondy, zatímco ostatní vesměs nadále čelí odlivu majetku podílníků.

Náklonnost Francouzů k fondům peněžního trhu je dlouhodobou záležitostí, aktuálně v nich drží 531 miliard eur. To je například skoro 40krát více než Němci, kteří patří naopak tradičně k příznivcům spořících účtů, podobně jako Češi.

V žebříčku zemí podle čistých prodejů do fondů hraje prim Francie, nejvíce naopak lidé vybírali své podíly v Itálii. Celkové prvenství v procentuálním nárůstu ale patří Turecku. Dynamika růstu investic do fondů je v této zemi obrovská, což je dáno i nízkou počáteční základnou. Naopak země střední Evropy jsou na chvostu tohoto pořadí, Česká republika mezi nimi více než se 14procentním propadem majetku. Negativně se na tomto čísle kromě nedůvěry v konzervativní fondy projevilo i oslabení koruny vůči euru v prvním kvartále letošního roku.

Pokud jde o majetek v podílových fondech vztažený na počet obyvatel, může Česko při zahrnutí vkladů v zahraničních fondech vykazovat zhruba 20 tisíc korun na hlavu. To je třikrát méně než v podobně velkém Portugalsku.

Témata: fondy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama