Václav Klaus vetoval protikrizový zákon včetně toho o zavedení šrotovného

Václav Klaus vetoval zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stabilitě jehož součástí je i kontroverzní šrotovné. Informoval o tom na svém webu.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus, prezident ČR

Podle prezidenta republiky je zákon špatný. "Jedná se o zákon, který je diskriminační, nesystémový, s mnohými legislativními chybami a v konečném důsledku s velmi nejistým pozitivním účinkem."

Václav Klaus je toho názoru, že šrotovné není tím pravým stimulem pro rozvoj ekonomiky. "Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbyistické zázemí," napsal prezident na svém webu.

"Tato podpora deformuje trh odvětvově a navíc představuje jen krátkodobé přesunutí poptávky v čase. Její efekt je vysoce diskutabilní. Nelze například zaručit, že občané nevyužijí daný příspěvek na nákup vozidel vyráběných mimo ČR. Český daňový poplatník by tím dotoval automobilový sektor v cizí zemi," dodal ve svém zdůvodnění na webu.

Vadí mu také, že zákon nebyl předložen vládou. 

Součástí zákona je mimo šrotovného i zrychlení odpisů a prodloužení doby v nezaměstnanosti. Naopak další část kompromisního balíčku, která dává slevy na sociální pojištění nebo novelu insolvenčního zákona, prezident již podepsal.

Poslanci nyní mají možnost prezidentovo veto přehlasovat. Potřebují k tomu 101 hlasů. To by se jim mohlo povést, hospodářský balíček je totiž kompromisem mezi ČSSD a ODS. Pro zákon ale hlasovalo jen 81 poslanců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama