Václav Klaus vetoval protikrizový zákon včetně toho o zavedení šrotovného

Václav Klaus vetoval zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stabilitě jehož součástí je i kontroverzní šrotovné. Informoval o tom na svém webu.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus, prezident ČR

Podle prezidenta republiky je zákon špatný. "Jedná se o zákon, který je diskriminační, nesystémový, s mnohými legislativními chybami a v konečném důsledku s velmi nejistým pozitivním účinkem."

Václav Klaus je toho názoru, že šrotovné není tím pravým stimulem pro rozvoj ekonomiky. "Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbyistické zázemí," napsal prezident na svém webu.

"Tato podpora deformuje trh odvětvově a navíc představuje jen krátkodobé přesunutí poptávky v čase. Její efekt je vysoce diskutabilní. Nelze například zaručit, že občané nevyužijí daný příspěvek na nákup vozidel vyráběných mimo ČR. Český daňový poplatník by tím dotoval automobilový sektor v cizí zemi," dodal ve svém zdůvodnění na webu.

Vadí mu také, že zákon nebyl předložen vládou. 

Součástí zákona je mimo šrotovného i zrychlení odpisů a prodloužení doby v nezaměstnanosti. Naopak další část kompromisního balíčku, která dává slevy na sociální pojištění nebo novelu insolvenčního zákona, prezident již podepsal.

Poslanci nyní mají možnost prezidentovo veto přehlasovat. Potřebují k tomu 101 hlasů. To by se jim mohlo povést, hospodářský balíček je totiž kompromisem mezi ČSSD a ODS. Pro zákon ale hlasovalo jen 81 poslanců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už se chystá novela EET. Verdikt soudu přišel pozdě, zoufají si e-shopy

15.12.2017 16:07 Aktualizováno Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vítá, že Ústavní soud (ÚS) nezrušil zákon o…

Globus dostal pokutu 183 milionů, dle ÚOHS vnucoval dodavatelům služby

15.12.2017 12:58 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes vydal prvostupňové rozhodnutí, v němž…

Rána pro EET: Třetí a čtvrtá vlna se musí odložit. Benda jásá

15.12.2017 11:18 Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil plánovaný "náběh" třetí a čtvrté etapy elektronické evidence…

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v EU, porazila i Paříž či Vídeň

15.12.2017 11:11 Praha - Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské unii. Na základě hrubého domácího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama