Pojišťovny přitvrdily proti dlužníkům

Praha - Největšími zákazníky inkasních agentur jsou letos pojišťovny. Ty totiž výrazně přitvrdily vůči lidem, kteří neplatí pojistné, a vymáhají i staré pohledávky.

Přidejte svůj názor

„Už pár let se pojišťovny zaměřovaly hlavně na svůj růst a neplacením se moc nezabývaly. Nyní trh neroste jako dříve, takže postup proti neplatičům se zostřil,“ řekl E15 provozní šéf inkasní agentury MBA Finance Kamil Kavka. „Pojišťovny řeší dlužné pojistné intenzivněji a důrazněji než dříve, a to i soudní cestou. Zejména velké univerzální pojišťovny přistoupily k tvrdému vymáhání pohledávek,“ potvrzuje i Marek Zeman z pojišťovny Axa.

Pojišťovny prodávají pohledávky inkasním agenturám v balících nejčastěji o tisícovkách kusů, úspěšnost je přitom výrazně vyšší než u bank. Z bankovních úvěrů vymůže MBA Finance v průměru 15 procent dluhu, z pojistek zhruba 65. „Pojišťovny nejčastěji předávají pohledávky do stáří tří let, dokud není promlčena možnost vymáhat je soudně,“ dodává Kavka. Některé pojišťovny však mimosoudně vymáhají i starší pohledávky.

Klienti pojišťoven o tom, že spadnou do procesu vymáhání – ať už přes agenturu či soud a exekuci – často nevědí. Pojistná smlouva totiž neplacením sice zaniká, běží však ještě půlroční lhůta pojistné ochrany, za niž musí zákazník pojistné uhradit.

Většina pojišťoven potvrzuje, že pohledávek z pojistného letos přibývá. „Platební morálka se meziročně významně zhoršila, je třeba rozhodně vynaložit více úsilí, tedy více dopisů, telefonátů,“ poznamenává mluvčí Kooperativy Marek Vích. Mimosoudní vymáhání pohledávek tak podle něho trvá mnohem déle – před rokem stačily tři měsíce, letos je to šest a více.

Uniqa podle mluvčí Evy Svobodové letos registruje o osm procent více storn pro neplacení u životního pojištění a o šest procent více u neživotního.

Témata: pojišťovny
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Pojišťovny přitvrdily proti dlužníkům

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES - anotační foto

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES

30.03.2017 19:20 Praha - Společnost EP Industries miliardáře Daniela Křetínského získala většinový podíl ve…

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů - anotační foto

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů

30.03.2017 19:07 Praha - Žalobu firmy Mironet na stát kvůli odškodnění 626 milionů korun za policejní zátah z roku…

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní - anotační foto

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní

30.03.2017 17:50 Aktualizováno Praha - Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající…

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi - anotační foto

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi

30.03.2017 16:55 Praha - V lednu 2017 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jak občané hodnotí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama