Pojišťovny přitvrdily proti dlužníkům

Praha - Největšími zákazníky inkasních agentur jsou letos pojišťovny. Ty totiž výrazně přitvrdily vůči lidem, kteří neplatí pojistné, a vymáhají i staré pohledávky.

Přidejte svůj názor

„Už pár let se pojišťovny zaměřovaly hlavně na svůj růst a neplacením se moc nezabývaly. Nyní trh neroste jako dříve, takže postup proti neplatičům se zostřil,“ řekl E15 provozní šéf inkasní agentury MBA Finance Kamil Kavka. „Pojišťovny řeší dlužné pojistné intenzivněji a důrazněji než dříve, a to i soudní cestou. Zejména velké univerzální pojišťovny přistoupily k tvrdému vymáhání pohledávek,“ potvrzuje i Marek Zeman z pojišťovny Axa.

Pojišťovny prodávají pohledávky inkasním agenturám v balících nejčastěji o tisícovkách kusů, úspěšnost je přitom výrazně vyšší než u bank. Z bankovních úvěrů vymůže MBA Finance v průměru 15 procent dluhu, z pojistek zhruba 65. „Pojišťovny nejčastěji předávají pohledávky do stáří tří let, dokud není promlčena možnost vymáhat je soudně,“ dodává Kavka. Některé pojišťovny však mimosoudně vymáhají i starší pohledávky.

Klienti pojišťoven o tom, že spadnou do procesu vymáhání – ať už přes agenturu či soud a exekuci – často nevědí. Pojistná smlouva totiž neplacením sice zaniká, běží však ještě půlroční lhůta pojistné ochrany, za niž musí zákazník pojistné uhradit.

Většina pojišťoven potvrzuje, že pohledávek z pojistného letos přibývá. „Platební morálka se meziročně významně zhoršila, je třeba rozhodně vynaložit více úsilí, tedy více dopisů, telefonátů,“ poznamenává mluvčí Kooperativy Marek Vích. Mimosoudní vymáhání pohledávek tak podle něho trvá mnohem déle – před rokem stačily tři měsíce, letos je to šest a více.

Uniqa podle mluvčí Evy Svobodové letos registruje o osm procent více storn pro neplacení u životního pojištění a o šest procent více u neživotního.

Témata: pojišťovny
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama