Nové doručování obsílek nefunguje, soudy kolabují

Praha - Snaha státu přenést odpovědnost za nepřevzetí soudní obsílky na občany kolabuje. Česká pošta stále vrací nedoručené zásilky soudům, které proto musejí přesunovat termíny jednání a znovu obesílat protistrany i svědky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Zbytečně přicházíme o jednací dny. Místo toho, abychom soudili, řešíme zcela banální úkony s doručováním obsílek,“ řekl E15 prezident Soudcovské unie a předseda Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Tomáš Lichovník. Jinak řečeno, nová pravidla, která měla zrychlit především civilní, a tedy i obchodní spory, je naopak protahují.

Důvodem kolapsu je podle Lichovníka nepřipravenost nového způsobu doručování takzvaných úředních psaní, tedy obálek se zeleným pruhem, který platí od začátku července. Šéf Soudcovské unie dodal, že každý den dostává desítky e-mailů od kolegů z různých regionů. „Potýkají se s tím všechny soudy. Postup České pošty je stále stejný. Jako by se pro její doručovatele nic nezměnilo,“ dodal Lichovník.

Pokud si lidé obálku se zeleným pruhem nevyzvednou na poště v desetidenní lhůtě, jejím vhozením do schránky má být naplněna takzvaná fikce doručení. To znamená, že soud už nemusí člověka obesílat a může ho odsoudit, i když se do jednací síně nedostaví. „Jestliže se nám ovšem obálky vracejí, musíme buď poště podávat hromadné reklamace, anebo dotyčné opakovaně obesílat,“ poznamenal Lichovník.

Česká pošta problémy přiznává. „Každý začátek může být komplikovanější, než se vychytají všechny vady, které vznikají při ostrém provozu. S ministerstvem spravedlnosti operativně řešíme všechny nastalé problémy,“ uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Témata: soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dochází k porušování hospodářské soutěže mobilními operátory? dTest podal…

27.07.2017 13:26 Praha - Předražené telekomunikační služby, podobné ceny tarifů u všech tří velkých operátorů nebo…

Výroba aut v pololetí stoupla, vyrobilo se rekordních 756.468 vozů

27.07.2017 08:48 Praha – V první polovině letošního roku bylo v České republice vyrobeno rekordních 756.468 osobních…

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama