Nové doručování obsílek nefunguje, soudy kolabují

Praha - Snaha státu přenést odpovědnost za nepřevzetí soudní obsílky na občany kolabuje. Česká pošta stále vrací nedoručené zásilky soudům, které proto musejí přesunovat termíny jednání a znovu obesílat protistrany i svědky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Zbytečně přicházíme o jednací dny. Místo toho, abychom soudili, řešíme zcela banální úkony s doručováním obsílek,“ řekl E15 prezident Soudcovské unie a předseda Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Tomáš Lichovník. Jinak řečeno, nová pravidla, která měla zrychlit především civilní, a tedy i obchodní spory, je naopak protahují.

Důvodem kolapsu je podle Lichovníka nepřipravenost nového způsobu doručování takzvaných úředních psaní, tedy obálek se zeleným pruhem, který platí od začátku července. Šéf Soudcovské unie dodal, že každý den dostává desítky e-mailů od kolegů z různých regionů. „Potýkají se s tím všechny soudy. Postup České pošty je stále stejný. Jako by se pro její doručovatele nic nezměnilo,“ dodal Lichovník.

Pokud si lidé obálku se zeleným pruhem nevyzvednou na poště v desetidenní lhůtě, jejím vhozením do schránky má být naplněna takzvaná fikce doručení. To znamená, že soud už nemusí člověka obesílat a může ho odsoudit, i když se do jednací síně nedostaví. „Jestliže se nám ovšem obálky vracejí, musíme buď poště podávat hromadné reklamace, anebo dotyčné opakovaně obesílat,“ poznamenal Lichovník.

Česká pošta problémy přiznává. „Každý začátek může být komplikovanější, než se vychytají všechny vady, které vznikají při ostrém provozu. S ministerstvem spravedlnosti operativně řešíme všechny nastalé problémy,“ uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Témata: soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama