Nové doručování obsílek nefunguje, soudy kolabují

Praha - Snaha státu přenést odpovědnost za nepřevzetí soudní obsílky na občany kolabuje. Česká pošta stále vrací nedoručené zásilky soudům, které proto musejí přesunovat termíny jednání a znovu obesílat protistrany i svědky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Zbytečně přicházíme o jednací dny. Místo toho, abychom soudili, řešíme zcela banální úkony s doručováním obsílek,“ řekl E15 prezident Soudcovské unie a předseda Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Tomáš Lichovník. Jinak řečeno, nová pravidla, která měla zrychlit především civilní, a tedy i obchodní spory, je naopak protahují.

Důvodem kolapsu je podle Lichovníka nepřipravenost nového způsobu doručování takzvaných úředních psaní, tedy obálek se zeleným pruhem, který platí od začátku července. Šéf Soudcovské unie dodal, že každý den dostává desítky e-mailů od kolegů z různých regionů. „Potýkají se s tím všechny soudy. Postup České pošty je stále stejný. Jako by se pro její doručovatele nic nezměnilo,“ dodal Lichovník.

Pokud si lidé obálku se zeleným pruhem nevyzvednou na poště v desetidenní lhůtě, jejím vhozením do schránky má být naplněna takzvaná fikce doručení. To znamená, že soud už nemusí člověka obesílat a může ho odsoudit, i když se do jednací síně nedostaví. „Jestliže se nám ovšem obálky vracejí, musíme buď poště podávat hromadné reklamace, anebo dotyčné opakovaně obesílat,“ poznamenal Lichovník.

Česká pošta problémy přiznává. „Každý začátek může být komplikovanější, než se vychytají všechny vady, které vznikají při ostrém provozu. S ministerstvem spravedlnosti operativně řešíme všechny nastalé problémy,“ uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Témata: soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČMSS ve čtvrtletí zvýšila čistý zisk, roste zájem o nové smlouvy

21.05.2018 10:47 Praha - Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

21.05.2018 08:45 Praha - Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o…

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama